OKUL MÜDÜRÜ DİNEN CAİZ DEĞİL DEYİP TOPUKLU AYAKKABIYI YASAKLADI

Diğer ülkeler insansız uzay araçlarıyla Mars gezegenini ve ayın karanlık yüzünü incelerken, gün geçmiyor ki ülkemizde kendini şeyhülislam zanneden bir geri zekalı yobaz daha kafasına göre fetva vermesin.

Ankara’nın Sincan ilçesindeki Akşemsettin İlkokulu Müdürü Mehmet İpek, öğretmenlerin topuklu ayakkabı giymemesi için çalışanlara gönderdiği resmi yazıda, ‘Tüm öğretmenlerimize… Okul içerisinde koridorda yürürken sınıflardan ve alt-üst katlardan duyulacak, dersin ahengini ve çalışanların dikkatini dağıtacak şekilde ses çıkarmadan yürünebilmesi hususunda gereğini önemle arz ederim” dedi. İpek'in kadın öğretmenlerin topuklu ayakkabı giymelerinin dinen caiz olmadığını içeren bir metni de öğretmenlere verdiği de iddia edildi.

MÜDÜRÜN FETVASININ GEREKÇESİ
Ayet'i kerimede ifade edildiği üzere kadınların ayakkabı giymesindeki ölçü, ayaklarını yere vurduklarında ses çıkarmamalarıdır. Çünkü bu durum kadınların kadınlığını öne çıkaran bir husus olup erkeklerin dikkatini çekme ve onların hislerini uyarmada oldukça etkilidir. Elmalılı Handi'den de örnekleme yapan okul müdürü, "Baştan ayağa örtündükten sonra yürürken de edep ve vakar ile yürüsünler, örtünüp gizledikleri vücut ve ziynetleri bilinsin diye bacak oynatıp ayak çalmasınlar, çapkın yürüyüşle nazar-ı dikkati celbetmesinler, çünkü bu tavır erkekleri tahrik eder, şüphe uyandırır.

" TOPUKLU AYAKKABI İLGİLİ DİKKAT ÇEKEN FANTEZİ YORUMU "
Ayağın yaradılış hali fıtridir, onu aksi bir şekle sokmak ise fıtratın dışına çıkmak demektir. Fıtratın dışına çıkılması ise gösteriş, kendini hissettirme, farklı görünme, fantezi merakı ya da özenti gibi durumlarda yaşanır. Bunların hiçbiri dinimizce caiz değildir." Okul müdürünün öğretmenlerin topuklu ayakkabı giymemesi için verdiği fetva mektubu:
Okul müdürünün öğretmenlerin topuklu ayakkabı giymemesi için yazdığı resmî yazı:Yorumlar