BU HASTALIĞA ÇOCUK HASTANELERİNDE YANLIŞ TEŞHİS KOYULUYOR


Devlet çocuk hastanelerine başvuran binlerce çocuğa doktorlar tarafından yanlış teşhis koyulması yüzünden influenza-a virüsü her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. 

Türkiye'nin her yerinden  "yanlış teşhis ve tedavi" şikayetleri yükseliyor.  Özellikle çocuk hastanelerinde yaşanan bu skandallar yüzünden her gün binlerce çocuk daha hasta oluyor ve hasta çocukların durumu daha da kötüleşiyor.


" DEVLET HASTANESİNE GÜVENDİLER MAĞDUR OLDULAR"

Çocuklarındaki tekrarlayan kusma şikayeti ile Bursa Dörtçelik Çocuk hastanesi'ne başvuran bir aile hekimin tahlil istemeden sadece çocuklarına uzaktan bakarak önce "şarbon" sonra "gıda zehirlenmesi" teşhisi koyduğunu, ardından da barsak ilaçları yazarak ve serum bağlayarak  taburcu ettiğini bildirdi. Çocuktaki şikayetler günler boyunca devam edince ve 40 derece ateş gibi yeni şikayetler ortaya çıkınca, özel bir polikliniğe giden aile, burada yapılan "burun kültürü" tahlili sonucunda çocuklarının domuz gribi virüsü ailesinden influenza-a virüsü  kaptığını öğrendi.  48 saatlik kritik tedavi sürecinde ilaç alınmaya başlanması gerektiğinden ve bu sürenin yanlış teşhis yüzünden kaçırılması yüzünden  virüsün 3 yaşındaki çocuğun tüm vücuduna yayıldığı ortaya çıktı.


İnternetteki sağlık platformlarında  en sık karşılaşılan şikayetler İSTANBUL ZEYNEP KAMİL ÇOCUK HASTANESİ,  İZMİR S.B.Ü. DR. BEHÇET UZ ÇOCUK HASTANESİ,  ANKARA  SBÜ ANKARA DR.SAMİ ULUS ÇOCUK HASTANESİ ve BURSA DÖRTÇELİK ÇOCUK HASTANESİ kaynaklı.


INFLUENZA-A'NIN ERKEN TEŞHİSİ ÖNEMLİ

Influenza-a virüsü varlığı; kan, idrar ve gayta testlerinde ortaya çıkmıyor. Sadece burun kültürü testinde ortaya çıkıyor. Hekimler özellikle yılın bu döneminde vakalarında artış gösteren influenza-a'dan şüphelenerek "burun kültürü" testi istemek yerine önce kan, idrar ve gayta testi isteyip bu test sonuçlarına göre grip, nezle teşhisi koyup viral enfeksiyonlarda hiçbir işe yaramayan antibiyotik tedavisi uyguluyorlar. Bu da kiritik olan 48 saatlik tedavi sürecinin boşa geçmesini ve influenza-a virüsünün vücuda daha da yayılmasına sebebiyet veriyor.


ÇOCUĞUNUZDA BU BELİRTİLER VARSA

- 39 derece ve üzeri yüksek ateş
- Tekrarlayan kusma
Şiddetli kas ve eklem ağrıları
- Karın ağrısı

Halsizlik, 
- Bitkinlik, 
- Titreme
- Baş ağrısı
- Kuru öküsürük

İnfluenza-a virüsü kapmış olması büyük olasılık. Eğer muayene için devlet çocuk hastanesine ya da özel hastaneye giderseniz hekimden mutlaka "burun kültürü testi" yapılmasını isteyin.

INFLUENZA-A VİRÜSÜ NEDİR?
Nezleyle benzer gibi görünen grip de çok yaygın olan viral bir hastalıktır. Fakat grip, nezlenin aksine influenza virüsü sebebiyle oluşur. Bilhassa kış aylarında oldukça yoğun şekilde görülen grip, bebek ve çocuklar için ciddi riskler oluşturur. Gribin belirtileri arasında ise, burun akıntısı, ateş, öksürük, baş ağrısı ve eklem - kas ağrıları gibi semptomlar görülür. Tedavisinin ve ilaç kullanımının doktor gözetiminde olması önerilir. Yatak istirahati, parasetamol içeren ağrı kesicilerin kullanımı, yine gerekli ise burun temizliğinin yapılması, düzgün beslenme ve bol sıvı tüketimi tedavisinde önemlidir.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Tedavi için influenza virüsüne direkt etkili dört antiviral ilaç (Amantadin, Rimantadin, Zanamivir, Oseltamivir) bulunmaktadır. Zanamivir ve oseltamivir grip tedavisinde diğerlerine göre etkilerinin fazla olması, direnç geliştirme ihtimallerinin ve yan etkilerinin daha az olması nedeniyle daha fazla tercih edilmektedir. Antiviral ilaçlar hastanın şikayetleri başladıktan sonraki 48 saat içinde hatta ilk 24 saat içinde kullanılırsa etkili olabilmektedir. İlk 48 saatten sonra bu ilaçları kullanmanın hastalığı iyileştirdiğine dair herhangi bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Antiviral ilaçların kullanılmasının yanında; ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar, burun akıntısını ve tıkanıklığını giderici ilaçların kullanılması, yatak istirahati, bol sıvı alınması, hasta odasının sık sık havalandırılması grip tedavisinin temel taşlarıdır. Eller sık sık yıkanmalıdır. Zatürre gelişen olgular hastanede yatarak tedavi edilmelidir. Antibiyotikler, influenza virüsüne karşı etkili olmadığı için kullanılmamalıdır.Yorumlar