RUSYA, TÜRKİYE'DEKİ EKONOMİK ÇÖKÜŞÜN SEBEBİNİ AÇIKLADI !

Rus finans portalı ‘Vestifinance’, Türkiye ekonomisi hakkında korkunç tespitlerde bulundu ve sorunların neden kaynaklandığını açıkça belirtti.

Rus finans portalı Vesti, bugün 10 yıllık devlet tahvillerinin getirisinin, Türkiye'nin bu vadede borçlanma senetlerini ilk kez verdiği 2010 yılından bu yana en yüksek seviye olan % 20'ye yükseldiğini belirtti.

YATIRIMCILARIN KAYBI %38'İ AŞTI

Yatırımcıların ABD'nin Türkiye'ye karşı yaptırımları ve ülkenin makroekonomik göstergelerinin bozulmasından çekindiklerini belirten Vestifinance, Türk kamu menkul kıymetlerinde 2018 başından bu yana yatırımcıların kaybının % 38'i aştığını belirterek en kötü dinamiklerin % 36 ile Arjantin'de gözlemlendiğini bildirdi.
Finans portalında yayınlanan yorum yazısının devamı şu şekilde:

''Türkiye pazarındaki durum kötüleştikçe, Türkiye'nin borç yükümlülüklerinin temerrüde düşmesi sigorta maliyetini artırıyor."

HER ŞEY HIZLI BAŞLADIĞI GİBİ HIZLI DA BİTEBİLİR'
Çin endeksleri yaklaşık % 2 oranında yükseldikten ve yuan, dolar karşısında güçlendikten sonra, yatırımcılar gelişmekte olan ülkelerin paralarını ve diğer riskli varlıklarını satın almaya başladılar, ancak her şey hızlı başladığı gibi hızlı da sonlanabilir.


'SON YILLARDAKİ EN BÜYÜK SALDIRI'

Türkiye böylelikle ABD ile olan anlaşmazlık politikasının bedelini ödüyor. Ülkeye karşı yapılan ekonomik saldırı, son yıllarda yapılan en güçlü saldırılardan birisi.  Yaptırımlar ve Türk mallarının ABD pazarına gümrüksüz erişiminin durdurulması ekonomik durumu zorlaştırıyor. Ayrıca Amerika'nın hoşuna gitmeyen bir diğer durum da Türkiye'nin, Rusya ve İran ile geliştirdiği ilişkilerdir".

Yorumlar