EKONOMİK ÇÖKÜŞ! VATANDAŞLAR BANKALARA HÜCUM ETTİ.

Trump'ın Türkiye yaptırımı açıklamasının ardından Dolar/TL 24 saat içinde yaklaşık 1 TL artmış oldu. Vatandaşlar bankalara hücum etti.


ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesabından Türkiye'deki döviz depremi ile ilgili paylaşımda bulundu. Trump paylaşımında: "Türkiye ile aramız iyi değil. Türk lirası paramız karşısında hızla değer kaybediyor. Türkiye'den çelik ve alüminyumda gümrük vergisinin iki katına çıkarılmasına onay verdim." dedi.


TÜRKİYE'NİN DÖRT BİR YANINDAN EKONOMİ ADINA KARA HABERLER GELİYOR

Yaşanan gelişmelerin ardından banka çalışanı kaynaklarımızdan aldığımız bilgilere göre çok sayıda vatandaş hesaplarındaki paraları çekmek için banka veznelerine hücum etti. 

Bazı bankalar EFT ve Havale sistemlerini kapattılar.  

Portföy yöneticilerine üst yönetimlerden "döviz işlemlerini durdurun" talimatları verildi.


DEVLET DÖVİZİ SABİTLER Mİ?

ABD'nin ekonomik saldırısının sonucu olan dolardaki aşırı yükseliş ancak "döviz kuru sabitleme" ile durdurulabilir. Geçtiğimiz aylarda İran'da da doların artışı durdurulamamış ve devlet dolar kurunu sabitlemişti.


VATANDAŞ NE YAPMALI?

Panik ile bankalardan para çekmek ya da dolar artışından kar sağlamak amacıyla dolar almak ekonomiyi çok daha kötü bir duruma getirir.  Örneğin dolar daha da artacak diye yüksek kurdan alım yapan vatandaş devlet doları 4 TL'ye sabitlediğinde büyük zarar edecek.  Dolar alımı tamamen durdurulmalı ve paralar banka hesaplarından tutulmaya devam edilmelidir.


AKŞENER

Ekonomideki son gelişmelere değinen Akşener “Ülkemiz ve milletimiz adına hükümetin yanındayız. Bu ekonomik gidişat için özellikle her grupla istişare ederek bir yol haritasını milletimiz  adına çizmemiz gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti aile şirketiniz değil. Ekonomik tabloyu bozarken yalnızdınız çözüm için  birlikte hareket etmeye hazırız. Merkez Bankası'na müdahale etmekten vazgeçin” dedi.

Yorumlar