CHP'Lİ AKSÜNGER'DEN ŞOK SEÇİM İTİRAFI !


CHP Parti Meclisi Üyesi Erdal Aksünger 24 Haziran gecesindeki sır perdesini aralayan açıklamalarda bulundu. Bu haberi okuduğunuzda o gece Millet İttifakı liderlerinin neden sessizliğe gömüldüğünü anlayacaksınız.

CHP Parti Meclisi üyesi Erdal Aksünger çok konuşulacak bir açıklamada bulundu.


"KENDİ SEÇİM TAKİP SİSTEMİMİZ ÇALIŞMADI VERİLERİ ANADOLU AJANSI'NDAN ALDIK"
Aksünger, seçim gecesi Bülent Tezcan’ın yaptığı ‘seçimler ikinci tura kaldı’ açıklamasını hatırlatarak “Bülent Tezcan da açıklama yaptığında şöyle bir şey söyledi; 'Evet ikinci tura kaldı' dedi. Bunu duyan şöyle düşünüyor, ben de sonuçta orada değilim, demek ki sağlıklı bir veri transferi yapılabiliyor. Sonra ben gönüllülerle ve oradaki arkadaşlarla konuştuğumda öğrendim.

Böyle bir şeyin olmadığını bütün verilerin YSK’dan ve Anadolu Ajansı’ndan gelen verilerle verildiğini söyledi” dedi.


"VERİLER İŞLENEMEDİ"
Aksünger açıklamasının devamında ise iddiasını şu şekilde açıkladı: “CHP’nin eline o gün veriler geliyor ama onları tasnif etmek ve karşılaştırmakta ciddi zorluklar yaşanıyor ve karşılaştırılamıyor.”


MUHARREM İNCE VE DİĞER MİLLET İTTİFAKI LİDERLERİNİN SESSİZLİĞİNİN NEDENİ BU MU?

24 Haziran gecesi yapacağı açıklamayı ertesi güne erteleyen Muharrem İnce'den haber alınamamış bunun üzerine kaçırıldığına dair iddialar ortaya atılmıştı. İnce ertesi gün yaptığı açıklamada bu iddiaların asılsız olduğunu ve sabaha kadar seçim verileriyle uğraştığını söylemişti.


CHP, İYİ PARTİ, SAADET PARTİSİ VE HDP SEÇMENDEN ÖZÜR DİLEDİ

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, HDP, EMEP gibi partilerin ve birçok STK'nın bir araya gelerek oluşturduğu Adil Seçim Platformu, seçim günü, sistemlerinin çalışmaması dolayısıyla seçmenden özür diledi.

Adil Seçim Platformu, konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yayımladı.Platform, "Seçim günü olan bitenle, yapabildiklerimiz ve yapamadıklarımızla ilgili değerlendirmelerimizi kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz" diyerek elindeki verileri paylaştı."Neler yaptık", "Neleri yapamadık" başlığıyla maddelerin sıralandığı açıklamada, 700 bini aşkın sandık üyesine teşekkür edilirken, bir de özür dilendi.


"SAMİMİYETLE ÖZÜR DİLİYORUZ"
Açıklamada, "Seçim öncesi tüm sandık başlarından, doğrudan alacağımız seçim sonuçlarını gerçek zamanlı olarak tüm Türkiye'ye duyuracağımızı ilan etmiştik" diye belirtilirken, saat 21:00'a kadar sistemde ciddi sorunlar yaşandığının ve verilerin paylaşılamadığının altı çizildi.Tutanakların yüklenmesinde de sıkıntılar yaşandığı dile getirilirken, "Oy verme işleminin tamamlanması ardından kısa bir süre ADİL SEÇİM uygulamasına tutanak yüklenmesi ile ilgili sorunlar yaşandı" diye ifade edildi.

Platform tarafından yapılan açıklamada, beklentilerin karşılanamadığı belirtilirken, "Bu kapsamda seçim öncesi ilan ettiğimiz seçim sonuçlarının gerçek zamanlı ilan etme taahhüdümüzü zamanında yerine getiremediğimiz için ve seçmenlerin bu yöndeki beklentisini karşılayamadığımız için samimiyetle özür dileriz" denildi.

İşte yapılan o açıklama:

24 Haziran seçimlerinde halk iradesinin her türlü şaibeden uzak şekilde sandığa yansıması için bir araya gelen siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri, sivil inisiyatifler, emek ve meslek örgütlerinin oluşturduğu Adil Seçim Platformu olarak seçim günü olan bitenle, yapabildiklerimiz ve yapamadıklarımızla ilgili değerlendirmelerimizi kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.Ama öncesinde belirtmek isteriz ki;Adil Seçim Platformu bileşenleri vasıtasıyla sandık başına giden ve seçim güvenliğine doğrudan destek veren ve sayıları 700 bini aşan tüm sandık kurulu üyelerine, müşahitlere, avukatlara ve sandık başından haber geçen herkese teşekkürü borç biliriz.Adil Seçim Platformu olarak seçim sürecine ilişkin bu açıklamaya ek olarak kamuoyu ve yetkili kurumlarla paylaşmak üzere iki ayrı ayrıntılı rapor hazırlığımız devam ediyor.

Bu raporlardan ilki Adil Seçim Platformu Çalışmaları Raporu olacaktır. Diğer rapor ise seçim öncesinden başlayarak tespit ettiğimiz seçim güvenliği ihlallerine, usul ve yasadışı uygulamalara ilişkin Seçim Güvenliği İhlalleri Raporu’dur. Her iki rapor da kısa zaman içerisinde tamamlanarak kamuoyunun yanısıra ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılacaktır.

NELER YAPTIK:
Adil Seçim Platformu katılımcısı tüm siyasi partiler, meslek örgütleri, demokratik kitle örgütleri ve sivil inisiyatifler sandık kurulu görevlisi ve müşahit görevlendirmelerini, tek bir sandık boş kalmayacak şekilde hep birlikte yapmak üzere yola çıktık. Bu çerçevede, Türkiye sathında kurulacak 181.869 sandığın %99,6’sında, seçmen sayısı itibariyle yaklaşık 59 milyon seçmenin %99,9’unun oyunun güvenliğini garanti edecek şekilde yaklaşık 415.000 sandık kurulu üyesi ve 295.000 müşahit görevlendirmesi yaptık.

Sandıkların kurulduğu andan seçim sonuçları sağlıklı bir şekilde ortaya çıkana kadar yüz binlerce görevli ve gözlemcimizle etkin bir şekilde sandıkların başında hazır bulunduk. Bu yolla 'her sandık başında en az iki görevlimiz olması' hedefimizi gerçekleştirdik ve yurt sathında seçim güvenliğinin sağlanmasında önemli rol aldık.- Oy verme işlemi bittiği andan itibaren sandık başlarındaki 700.000’in üzerindeki görevlimiz eliyle, tüm sandıkların ıslak imzalı birleştirme tutanaklarını çok kısa süre içerisinde Adil Seçim Platformu bileşeni siyasi partilerin seçim merkezlerine ulaştırdık.


Bu yolla siyasi partilerin gerekli gördükleri yerlerde yasal itiraz haklarını usulüne uygun şekilde ve zamanında gerçekleştirmelerini sağladık.- Yurt çapında görevli binlerce görevli avukatımız eliyle sandık başında yaşanan sorunlara, usul ve yasa dışı uygulamalara müdahale ettik.

Adil Seçim mobil uygulaması eliyle binlerce seçmene, sandık kurulu üyesi ve müşahide gün içerisinde canlı destek sunduk. Sandık başında yaşadıkları sorunlara dair çözümler geliştirdik.

Ankara’da kurulan 'Adil Seçim Basın ve İletişim Merkezi’mizde görev alan gönüllüler eliyle, yurdun dört bir yanından sandık başlarından 'müşabir' olarak kayıt yaptıran yüzlerce müşahit-muhabirlerimizden ve ayrıca gün boyunca #Sandıkİhbar 'hashtag'i ile seçmenlerden gelen ihbarları takip edip doğrulayabildiklerimizi haberleştirerek tüm Türkiye’ye duyurduk.

NELERİ YAPAMADIK:
Seçim öncesi tüm sandık başlarından, doğrudan alacağımız seçim sonuçlarını gerçek zamanlı olarak tüm Türkiye'ye duyuracağımızı ilan etmiştik. Ancak, oy verme işlemi tamamlandıktan sonra, platform üyesi siyasi partilerin veri akışının başlaması ardından yaşanan Adil Seçim uygulaması altyapısıyla entegrasyon problemleri sebebiyle, sandık başlarından gelen seçim sonuçlarını karşılaştırarak yayınlayacağımız sistemimizin çalışmasında, saat 21:00’e kadar ciddi sorunlar yaşadık. Bu süre içerisinde seçim sonuçlarını paylaşamadık.

Oy verme işleminin tamamlanması ardından kısa bir süre ADİL SEÇİM uygulamasına tutanak yüklenmesi ile ilgili sorunlar yaşandı. Sandık başında tutanak göndermek üzere görüntü alan seçmenlerin zor durumda kalmalarına neden olduk. Bu kapsamda seçim öncesi ilan ettiğimiz seçim sonuçlarının gerçek zamanlı ilan etme taahhüdümüzü zamanında yerine getiremediğimiz için ve seçmenlerin bu yöndeki beklentisini karşılayamadığımız için samimiyetle özür dileriz.


SONUÇ OLARAK:
Yaptıklarımız ve yapamadıklarımızla birlikte değerlendirdiğimizde;- Adil Seçim Platformu olarak, farklı siyasi görüşleri, toplumun farklı kesimlerini temsil eden siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri, sivil inisiyatifler, emek ve meslek örgütlerinin demokrasinin temel taşlarından birisi olan seçim güvenliği teması etrafında bir araya gelişinin tarihi önemini koruduğunu ve Türkiye demokrasisine önemli bir katkı olduğunu düşünüyoruz.

Adil Seçim Platformu olarak, bu seçim sürecinde yapabildiklerimizden ve yapamadıklarımızdan öğrendiklerimizle bundan sonraki seçimlerde seçim güvenliğinin temel güvencelerinden birisi olma iddiamızı sürdürdüğümüzü ve bu yolda çalışmaya devam edeceğimizi ilan ediyoruz.

ADİL SEÇİM PLATFORMU BİLEŞENLERİ
Cumhuriyet Halk Partisi, İyi Parti, Saadet Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Emek Partisi DİSK, KESK, Birleşik Kamu İş, Atatürkçü Düşünce Derneği, Demokrasi için Birlik, Hak ve Adalet Platformu, Birleşik Haziran Hareketi, Memleket Biziz, Hürriyet Hareketi, Sandık Gücü, Sensiz Olmaz, Seçim Süreci Meclisleri, Oyum Güvende, Anıtpark Forum, Seçim 2018 Yurttaş Haber Ağı" Kaynak: CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve HDP! Toptan özür dilediler

Yorumlar

  1. ÖZRÜNÜZÜ ASLA KABUL ETMEDİĞİMİ BİLDİRMEK İSTERİM.İNSAN AKLIYLA DALGA GEÇMEYİN LÜTFEN...ÇÜNKÜ BİZLER ZANNETTİĞİNİZ BİR BARDAK ÇAY VE BİR DİLİM KEKLE KANDIRA BİLECEĞİNİZ TÜRDEN İNSANLAR DEĞİLİZ.BİZLER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN İLERİCİLİĞİNE VE ÖNGÖRÜLERİNE SAHİP BİREYLERİZ...ANLATTIKLARINIZIN TAMAMI BİR SAÇMALIKTAN İBARET...YAPILANLAR VE SİZİN DE ANLATIMLARINIZ DA BU OYUNUN DEVAMI NİTELİĞİNDE BİR OLAY...O GECE YAŞANANLAR DAHA ÖNCESİNDE TAMAMEN VE ÇOK DİKKATLİCE AYARLANMIŞ BİR PROJENİN OYUNU VE BU OYUNUN İÇİNDE OLMAYAN TEK İNSANINDA SAYIN MUHARREM İNCE OLDUĞUNU ÇOK AÇIK VE NET BİR ŞEKİLDE GÖREBİLİYORUZ...LÜTFEN KARŞINIZDAKİLERİ KÜÇÜMSEMEYİN VE SİZLER KOLTUKLARINIZDA OTURURKEN...NELER OLUP BİTTİĞİNİ UZAKTAN SEYRETMEYE DEVAM EDECEKSİNİZ...TEŞEKKÜR EDERİM...

    YanıtlaSil

Yorum Gönder