HOLLANDA DERS KİTAPLARINDA TÜRKİYE'YE YÖNELİK ÇİRKİN İFTİRA!


Hollanda'da ortaokul öğrencilerine verilen ders kitabında Türkiye'yi karalayan iftiralar yer aldı. Hollanda'da yaşayan Türk toplumu bu rezalete tepki gösterdi. 


Hollanda’da Malmberg yayınevine ait bir ders kitabında, Türkiye’nin AB üyeliği hakkında öğrencilere fikir vermesi gereken sayfadaki örneklerde, Mehran isimli bir karakterin çiziminin altında “Ben bir Kürdüm, Türk polisi Kürtlerden nefret ediyor. Biz nedensiz yere tutuklanıp işkence görüyoruz.” ifadesi kullanıldı.
“ÇOCUKLARA TÜRKİYE DÜŞMANLIĞI EMPOZE EDİLİYOR”
Türk kökenli bir dershane öğretmeni tarafından fark edilen, Türk devletini ve Türk toplumu hedef alan bu ifadeler Hollanda’da yaşayan Türk toplumunda büyük tepkilere neden oldu.
Dershane öğretmeni Şenol Büyükbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu ifadeleri öğrencisinin kullandığı ders kitabında gördüğünde çok şaşırdığını ve şoke olduğunu söyledi. Büyükbaş, “Öğrencilere doğru olmayanı doğruymuş gibi göstererek küçük yaşta çocuklara Türkiye düşmanlığı empoze edilmeye çalışılıyor.” dedi.
“İLİŞKİLERE OLUMLU KATKI SAĞLAMAZ”
Türk İşadamları Derneği Rijland Bölgesi (TOVER) Başkanı Durmuş Doğan da ülkede Türkiye hakkında olumsuz bilgiler içeren bir ders kitabının varlığının Türkleri rahatsız ettiğini ifade etti.
Bunu yapanların amacının iki ülke arasındaki bağları koparmak olduğuna dikkat çeken Doğan, “Derinlerden gelen emirlerle yapılan bu tür algı çalışmaları, Hollanda ile Türkiye arasındaki ilişkilere olumlu katkı sağlamaz. Hollanda Eğitim Bakanı bütün öğrencilerin bakanıdır. Bir toplum hakkında yanlış bilgiler verilmesine müsaade etmemelidir.” değerlendirmesinde bulundu.

“BİLİNÇALTINA TÜRK DÜŞMANLIĞI İŞLENİYOR”
Hollanda Türk Federasyonu Başkanı Murat Gedik de ders kitabında bulunan ifadelerin gerçekle hiçbir ilgisi olmadığını vurgulayan Gedik, şunları kaydetti:
Hükümet nezdindeki devlet görevlilerinin bu ders kitabı için girişimlerde bulunması lazım. Burada doğrudan Türk devleti ve milletine saldırı söz konusudur. Öğrencilerin bilinçaltına bir Türk düşmanlığı yerleştirilmek istenmektedir.


YAYINEVİ  " OLAYI BÜYÜTMEYİN KİTABI TOPLAMAYACAĞIZ"
Malmberg Yayınevi Ürün Geliştiricisi Michiel Bugter, dersin öğrenciler tarafından daha iyi anlaşılması için verilen örneklerin uydurulduğunu fakat gelen tepkiler üzerine bir sonraki baskılarda bu tür hassas konulardaki ifadelere dikkat edeceklerini aktardı. Bugter, kitabın sadece bir sayfası için mevcut baskının yayından kaldırılmayacağını kaydederek olayın büyütülmemesi gerektiğini savundu.

HOLLANDA EĞİTİM BAKANLIĞI TOPU OKULLARA ATTI
Hollanda Eğitim Bakanlığı Basın Sözcüsü Aicha Lubbinge de Bakanlığın ülkedeki eğitim müfredatı için temel hedefleri belirlediğini, okulların hükümetin belirlediği çerçeve içerisinde nasıl bir eğitim vereceklerine kendilerinin karar verdiğini ve hangi müfredatı kullanacaklarını kendilerinin seçtiğini ifade etti. 

HOLLANDA YILLARDIR AÇIKÇA PKK'YI DESTEKLİYOR
Hollanda'daki çoğu şehirde, hükümet tarafından maddi destek sağlanan PKK temsilcilikleri bulunuyor.  Hollanda'da yaşayan bir vatandaşımız durumu şöyle anlatıyor;
AB'de PKK yasak olduğu halde Hollanda'nın çoğu şehirlerinde PKK büroları var. Bunlara Hollanda devleti tarafından finansal olarak destek veriliyor. Parlamento'da da bunları destekleyen insanlar var. Bürolarının yanından geçerseniz içerde duvarda açıkça PKK bayraklarının asılı olduğunu görürsünüz. Türkiye'deki PKK mensupları da bunlar tarafından yönlendiriliyor.


Yorumlar