RUSYA, SURİYE’Yİ VURAN ÜLKEYİ AÇIKLADI !


ABD, önceki gün Suriye'nin Duma kentinde yaşanan kimyasal saldırıdan Esad'ı sorumlu tutmuştu. Rusya kimyasal saldırı iddasının "yalan" olduğunu açıklamıştı. Bugün de Suriye merkezindeki Tayfur askeri havaalanına füze saldırısı gerçekleştirildi.  Pentagon, "Bu saldırı bizim tarafımızdan gerçekleşmedi" derken Rusya, saldırıyı İsrail'in düzenlediğini iddia etti.


Suriye resmi haber ajansı SANA, ülkenin merkezindeki Tayfur askeri havaalanına füze saldırısı gerçekleştirildiğini duyurdu. SANA haberi “Tayfur havaalanını birden fazla füze vurdu” ifadelerini kullandı. Habere göre saldırıda, birden fazla kişi yaralandı ya da hayatını kaybetti. Suriye televizyonu da, Humus’taki Tayfur askeri havaalanı yakınlarında yüksek seste patlamaların duyulduğunu bildirdi. Suriyeli yetkililer ise en az 14 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Başkent Şam yakınlarındaki Doğu Guta’daki yardım görevlileri hükümeti Cumartesi akşamı kuşatma altındaki bölgeye kimyasal silahla saldırı düzenlemekle suçladıktan sonra, ABD Başkanı Donald Trump “hayvan” ifadesini kullandığı Beşar Esad için “büyük bir bedel ödeyecek” demişti. Ancak Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilileri saldırıyı Washington’ın gerçekleştirmediğini söylüyor. Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan bir sözcü, “Şu an, Savunma Bakanlığı Suriye’de hava saldırıları gerçekleştirmiyor. Ancak durumu yakından izlemeye devam ediyoruz ve Suriye ile başka yerlerde kimyasal silah kullananlardan hesap sorulması için diplomatik çabalarımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Fransa, “Biz vurmadık” dedi, İsrail yanıt vermedi
Öte yandan Reuters’a konuşan ABD Savunma Bakanlığı, “Bu sefer biz vurmadık. Fakat gelişmeleri yakından izleyerek Suriye’de ve başka noktalarda kimyasal silahların kullanılmasını engellemek için devam eden diplomatik çabaya destek vermek için hazırız” ifadesini kullandı.

Uluslararası arenada, Rusya’nın müttefiki Esad’ı vurmayacağı, muhaliflerin de bu denli geniş çaplı bir saldırı düzenleme kapasitesinin olmamasından dolayı akıllara, “Esad’ı kim vurdu” sorusu geldi. İran destekli Lübnan’ın Hizbullah’ının TV kanalı Al Manar, “İsrail saldırısı” olarak tanımlarken İsrailli yetkililer yaşananla ilgili açıklama yapmadı.

Öte yandan Rusya saldırıdan saatler sonra kritik bir açıklama yaptı. Rusya saldırıyı İsrail’in üstlendiğini duyurdu. Rusya Savunma Bakanlığı Suriye’deki üssü İsrail’in vurduğunu aktarırken, “Humus’taki saldırıyı iki İsrail uçağı gerçekleştirdi. Toplam 8 füze atıldı hava savunma sistemi 5’ini engelledi” açıklamasını yaptı. Açıklamada İsrail savaş uçaklarının Lübnan hava sahasından girdiği de vurgulandı.

Fransa Savunma Bakanlığı’ndan konuyla ilgili açıklama geldi. Yapılan açıklamada Fransız ordusunun Suriye’ye hava saldırısı düzenlemediği belirtildi.

BM Güvenlik Konseyi acil olarak toplanıyor

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Pazartesi günü sabah saatlerinde ABD’nin ve diğer sekiz üye ülkenin talebiyle acil olarak toplanacak. “Uluslararası barış ve güvenliğe yönelik tehditler” nedeniyle Rusya’nın talebi sonucu yapılacak BMGK acil toplantısı ise öğle saatlerinde olacak. ABD’nin BM Büyükelçisi Nikki Haley yaptığı yazılı açıklamada, “Güvenlik Konseyi bir araya gelmeli ve ilk yardım müdahalesi yapanlara erişim talep etmeli, ne olduğuna dair bağımsız bir soruşturmayı desteklemeli ve bu gaddar eylemin sorumlularına hesap sormalı” demişti. Haley, açıklamasında ayrıca, BMGK görevini yerine getirmezse Washington’ın eyleme geçmeye hazır olduğunu ifade etmişti.

Twitter’dan bir mesaj paylaşan ABD Başkanı Trump, “Suriye’de aralarında çocuklar ve kadınların da olduğu çok sayıda kişi akılsız bir KİMYASAL saldırıda öldü. Katliam bölgesi Suriye Ordusu tarafından kuşatıldı ve dünya oraya erişemiyor. Putin, Rusya ve İran Hayvan Esad’ı destekledikleri için sorumludur” ifadelerini kullandı. Doğu Guta’nın Duma bölgesinden gelen iddialar bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanamadı, ancak yardım kuruluşları hükümeti en az 70 kişinin ölümüne yol açmakla suçladı. Suriye hükümeti ve müttefiki Rusya ise bölgeden gelen görüntülerin kurmaca olduğunu söyledi.

Suriye resmi basını, “teröristleri” hükümet güçlerinin Doğu Guta’daki ilerleyişini durdurmak için kimyasal saldırı haberi uydurmakla suçladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, saldırı “sahte haber” olarak nitelendirilerek, herhangi bir müdahalenin “vahim sonuçları olacağı” uyarısında bulunuldu.

Yorumlar