Orjinal Kebapçı İskender Hangisi?


kebapçı iskender


Piyasada bu kadar İskender Kebapçısı varken Orjinal Kebapçı İskender Hangisi? diye sorgulamak önemli. Çünkü hiçbiri, İskender Kebap'ın mucidi Mehmetoğlu İskender'in torunları kadar lezzetli İskender Kebap yapamaz. Bunun sebebi büyük dedelerinin lezzet sırlarının sonraki kuşaklara aktarılması ve bu yemeğin kalitesinin ilk günlerdeki gibi özenle korunmasıdır.

Kebapçı İskender'in Tarihi

İskender Kebap, Bursa'nın çarşılar bölgesi olan Kayhan'daki küçük bir restaurantta ortaya çıktı. Kuzunun geleneksel biçimde yer ocağının üzerine yatırılarak pişirilmesi 12-13 yaşlarındaki İskender Efendi'ye yeterli gelmiyordu. Geleneksel pişirme yönteminde kuzuyu çevirip diğer tarafını pişirmek hayli zahmetliydi. Ayrıca kuzu her çevrildiğinde yağları kömürlerin üzerine akıyor ortam kokuya ve dumana boğuluyordu. Bir diğer problem de kuzunun lezzetli yerlerinden alınan etleri müşterilere eşit biçimde paylaştırmaktı. Henüz çocuk yaşta sayılabilecek İskender Efendi, tüm bu problemleri ortadan kaldırmak için dikey ocağı icat etti. Babası geleneksel yöntemi benimsemiş olduğu için icadını hayata geçirmek için gelişim açısından daha açık görüşlü olan amcasından destek aldı.

memetoğlu iskenderin icad ettiği kömürlü dikey ocak
Mehmetoğlu İskender'in İcad Ettiği Kömürlü Dikey Ocak

Kuzu etini, kemik ve sinirlerinden ayırdıktan sonra dikey madeni çubuk üzerinde, kendi ekseni etrafında döndürerek odun kömüründe pişirdi. Bu sayede eti çevirmek, her tarafını eşit biçimde pişirmek kolaylaştı, koku ile duman ortadan kalktı ve kuzunun en lezzetli bölümleri kaynaşarak eşit biçimde dağılabilir hale geldi.


İskender Kebap MarkalarıGünümüzde pek çok İskender Kebap markası bulunmaktadır. Fakat İskender Kebap ve Kebapçı İskender markaları yalnızca Mehmetoğlu İskender'in torunlarına aittir.


Orjinal Kebapçı İskender Hangisi?

orjinal kebapçı iskender
İskender İskenderoğlu ve Evlatları

Marka imtiyaz hakkını elinde bulunduran ve gerçek İskender Kebap üreten torunların markalarından en önemlisi İskender İskenderoğlu ve Evlatları'dır. İskender İskenderoğlu ve Evlatları, kurumsal web sitesinde (www.iskenderiskenderoglu.com.tr) marka patent belgelerini de yayınlamaktadır. Orjinal markanın Bursa'daki Mavi Dükkan ve Ahşap Dükkan gibi merkez restaurantlarının yanı sıra Endülüs Park AVM,PodyumPark,Meridyen AVM ile İstanbul'da Kadıköy,Ağaoğlu Ataşehir MY Office,ve Bağdat Caddesi'nde de şubeleri bulunmaktadır.

Kebapçı İskender Şubeleri için tıklayınız

Kebapçı İskender ® 1867 (@kebapciiskender1867)'in paylaştığı bir gönderi ()

Yorumlar