ABD'DE YAŞAMAMAK İÇİN 10 NEDEN !

ABD'nin rüyalar ülkesi olduğunu mu zannediyorsunuz? Öyleyse bu haberi okuyun ve tekrar düşünün. ABD'de yaşam nasıl nasıl?
      Çalışanların kanuni ücretli izin hakkı yok.        Sağlık hizmetleri ücretli ve çoğu iş yeri pahalı olduğu için çalışanlarına sağlık sigortası yapmıyor. Yapılan sigorta da diş ve göz rahatsızlıklarını kapsamıyor.
      Uçak pilotları ve öğretmenler, maaşlarıyla gıda masraflarını bile karşılayamadıkları için ikinci hatta üçüncü bir işte çalışıyorlar.      Şirketler çalışanlarına bilgi vermeden hayat sigortası yapıp kendilerini vasi gösteriyorlar. Çalışanları kazası ya da doğal sebeplerle öldüklerinde de üzerlerinden para kazanıyorlar. Şirketler için ölü çalışan, yaşayan bir çalışandan daha değerli.

      Eğitim sistemi özel okullar artsın diye baltalanıyor. Çoğu devlet okulu, özel okula dönüştürülüyor.
      Bankalar borcu olmayan insanları, evlerini ipotek ettirerek borçlandırıyor ve faizleri sürekli arttırıyor. Borcunu ödeyemeyecek duruma gelenlerin ise evlerine polis zoruyla el koyuluyor. 

      Fakir ve siyahi vatandaşlar uyuşturucu satıcılığı bahanesiyle tutuklanıp cezaevine koyulduktan sonra 10-20 yıllık cezaları boyunca büyük şirketler için ucuz iş gücü olarak çalıştırılıyorlar.
      Üniversite harçları çok yüksek olduğundan çoğu öğrenci eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalıyor. Verilen devlet bursları eğitim masraflarına yetmediği gibi geri ödeme faizleri ise aşırı yüksek ve sürekli artıyor. Mezun olanlar ise hayatları boyunca burs borcu ödüyor.
      Finans şirketleri hükümeti kuran siyasetçilerin kampanyalarına maddi destek verdiğinden, ülkenin merkez bankasından kimseye hesap vermeden ve meclis (kongre) kararı olmadan büyük miktarlarda geri ödemesiz para alabiliyorlar.
      Ülkenin Hazine Bakanlığı gibi ekonomik öneme sahip pozisyonlarında özel finans şirketlerinin (JP Morgan ) üst düzey yöneticileri bulunuyor. Onlar da iktidar gücünü kullanarak kendi şirketlerinin çıkarı adına  her türlü usulsüzlüğü gerçekleştirebiliyorlar.


Yorumlar