İşkur işsizlik maaşı dilekçe durumları

İşkur'un resmi internet sitesinden işsizlik maaşı başvurunuzun hangi durumda olduğunu anlık olarak takip edebilirsiniz.

İşsizlik durumunuzu internetten takip etmek için http://www.iskur.gov.tr/ 'ye "iş arayan" girişi yaparak açılan sayfada "işsizlik ödeneği" sorgulaması bağlantısına tıklamanız gerekiyor.  Buradaki "ara" tuşuna bastığınızda tüm dilekçeleriniz ve durumları listeleniyor. Başvurunuzun sonucu,  aşağıdaki gibi durumunuzu gösteren bir renkle gösteriliyor.İşkur başvuru dilekçesi durumları ve açıklamaları:

TEKLEŞTİRMEYE HAZIR DEĞİL : Başvurunuz henüz işleme alınmamıştır ve beklemededir. ( İş yoğunluğu olan durumlarda 10 gün boyunca bu durumda kalabilir.)

İŞLEM GÖRMEMİŞ: Başvurunuz değerlendirmeye alınmıştır.YENİDEN BAŞLATILMAYI BEKLEYEN: İtiraz dilekçesinden sonra ikinci kez değerlendirmeye girecektir.

YENİDEN BAŞLATILMIŞ: Yeniden değerlendirilmeyi beklemektedir.

RED BEKLEYEN: İşkur tarafından uygunsuz bulunmuştur ve red aşamasında beklemektedir.

NİHAİ RED: Kesin olarak uygunsuz bulunmuştur.

BİLDİRGESİ OLUŞMUŞ, ONAYA GİRMEMİŞ : Başvurunuz değerlendirilmiş ve olumlu bulunmuştur. Kısa bir süre sonra onay aşamasına girecektir. (Yoğunluğa göre 3 ila 10 gün)

BİLDİRGESİ OLUŞMUŞ, ONAYA GİRMİŞ: Başvurunuz onaylanmıştır. Bu aşamadan sonra size sms olarak bilgi mesajı gelecektir.

İŞSİZLİK MAAŞI ALMA ŞARTLARI

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'na göre;
  • İşsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler,
  • Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmalıdır,
  • Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde başvuruda bulunulmalıdır. Başvuruda gecikilmesi halinde geçen her gün için işsizlik ödeneğinden faydalanılamayacaktır.
Bu şartların sağlanması halinde işsizlik maaşından yararlanılmaktadır. Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olanlardan, son üç yıl içinde;

A.
600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
B. 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
 C. 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,süre ile işsizlik ödeneğine hak kazanmaktadırlar.

Yorumlar