İLK TÜRK UÇAĞI 1924'TE YAPILDI


İlk türk uçağı ne zaman yapıldı?, Vecihi Hürkuş kimdir? Türk uçağı, vecihi hürkuş, vecihi 14.

İlk Türk uçağı  Vecihi Hürkuş tarafından, 1924 yılında Yunanlılardan ele geçen motorlardan yararlanarak yapılmıştı. İşte ilklerin adamı Vecihi Hürkuş'un filmlere konu olacak hikayesi.


VECİHİ HÜRKUŞ KİMDİR?

Birçoğumuz bu ismi 1977 yapımı "Gülen Gözler" filminde duyduk. Şener Şen tarafından canladırılan Vecihi, uçağıyla sortiler yapıyor ve Fikret'e aşkını ilan ediyordu. Vecihi karakterine ilham veren Vecihi Hürkuş aynı zamanda ilk "sivil" Türk uçağını da yapan kişidir. Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’na uçak pilotu olarak katılan Vecihi Hürkuş, uçak düşüren ilk Türk pilotu'dur. Kurtuluş Savaşı’nın ilk ve son uçuşunu yapar. İzmir hava meydanına ilk giren ve işgal eden kişi olur. Savaştan sonra da İzmir’de yeni pliotları eğitir. Edirne’ye yanlışlıkla inen bir yolcu uçağını almakla görevlendirilir. Hizmeti karşılığı uçağa adı verilince, uçak yapmaya karar verir.

 İLK TÜRK UÇAĞI “VECİHİ K-VI”
 İlk uçağını 1924 yılında düşman uçaklarından ele geçirilen motorlardan yararlanarak yapar. Ancak uçuş iznini bir türlü alamaz. Heyetten kimse uçağı uçuramayınca 28 Ocak 1925’te ilk uçuşunu yapar ve izinsiz uçtuğu için cezalandırılınca, Hava Kuvvetleri’nden istifa eder.


İlk Türk Uçağı


İKİNCİ TÜRK UÇAĞI “VECİHİ K-XIV”
Vecihi Hürkuş uçak yapma sevdasından vezgeçmedi ve ilk sivil Türk uçağını, 1930 yılında İstanbul Kadıköy'de yaptı. Yani ilk Türk arabası olan Devrim'den 31 yıl önce. Hürkuş bu uçağı; İstanbul'daki bir keresteci dükkanının üst katında, 90 günde 4 yardımcısı ile imal etti.  Bu uçak ile ilk uçuşunu 27 Eylül 1930 tarihinde başarıyla gerçekleştirdi. Önce Yeşilköy'e sonra da Ankara'ya uçtu. Uçak iki kişilik, tek motorlu spor ve eğitim uçağıydı. Ankara üzerinde bir gösteri yaptı, Başbakan İsmet İnönü ve bazı komutanlar tarafından uçağı incelenerek tebrik edildi. Fakat uçağın teknik özelliklerini değerlendirecek personel ve ölçüm cihazları bulunmadığı için VECİHİ XIV'e sertifika vermeyi reddeden bakanlık uçağa el koydu. Duruma Mareşal Fevzi Çakmak müdahil oldu ve uçağın yakın bir ülkeye muayene edilmek üğzere gönderilmesine izin verildi. Hürkuş, yardımcısı ve can dostu Hamit Bey ile ağlaya ağlaya uçağı söktü ve demiryollarından kiralanan vagon ile Prag'a gönderdi.Prag'da uçak yeniden monte edildi, dosya Çek diline çevrildi. Yapılan testler sonucunda ise uçağa uluslararası sertifika verildi. Uçak Türkiye'ye geldiğinde büyük ilgi odağı oldu.  Yurt turneleri yapıldı.  Hatta zaman zaman iniş takımları değiştirilerek  yolcularını Kalamış iskelesinden alarak havalandı. Böylelikle ilk Türk deniz uçağı ünvanına da sahip oldu.

 TÜRK ÖZEL HAVACILIĞININ BABASI
 Vecihi Hürkuş havacılık konusunda bir çok ilki gerçekleştirdi. 1932’de ilk özel tayyare mektebini kurdu ve  yeni uçakların da üretimini gerçekleştirdi. Okulda, bir de Vecihi SK adlı uçak motoru ile çalışan deniz botu da yapan Hürkuş, 1954’te İlk özel havayollarını faaliyete geçirdi. Hürkuş Ankara’da anılarını yazarken, beyin kanamasından komaya girdi. Gözleri ve kalbi göklerde olan Hürkuş, insanların aya ayak basmak üzere uçtuğu gün olan 16 Temmuz 1969 tarihinde Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastahanesi’nde hayata gözlerini yumdu

Yorumlar