Sikorsky'e takla attırabilen tek pilot hapiste !

Dönemin Van İl Jandarma Alay Komutanıemekli Jandarma Pilot Albay Vecihi İyigün, geçtiğimiz aylarda bir binbaşı, bir üsteğmen, bir astsubay ve 13 uzman çavuş ile birlikte, "3 teröristi öldürmek"ten 23 Mayıs 2012'de TUTUKLANMIŞTI.
Böyle bir girişim için erken davranıldığı düşünüldü olsa gerek  İyigün Albay dışında kalan 16 asker, ertesi gün "tutuksuz yargılanmak" üzere serbest bırakıldı.
İyigün Albay ise, (SÖZDE) davaların bavul taşıyıcısı Mehmet Baransu'yu yasadışı dinlettiği iddiasıyla bir binbaşı, bir astsubay, iki uzman çavuş, bir pkk itirafçısı ve bir temizlik görevlisi ile beraber hapse MAHKUM EDİLDİ. (Güncelleme: Bir süre hapis yatan İyigün, tahliye edildi.)


 

Şimdi gelelim fotoğrafın hikayesine.

1990'larda Türk Silahlı KuvvetleriSikorsky S-70 model helikopterleri ilk kez teslim alıyor. Teslimat sırasında Sikorsky mühendisleri, S-70 modelinin loop (ters dönme) hareketini yapamayacağı uyarısında bulunuyorlar.
Helikopteri iyice inceleyen Jandarma pilotları da bunun üzerine bu modelle takla atılabileceğini söylüyorlar. Konu inatlaşmaya kadar varınca, bir pilot helikopteri uçuruyor ve takla atma hareketini yapıyor ancak maruz kaldığı stresten ötürü helikopter bir daha dikiş tutturamıyor. İşte o pilot, o dönem üsteğmen rütbesinde olan Vecihi İyigün'den başkası değil. İyigün'ün, "taklayı nasıl attığını" soran Sikorsky mühendisine verdiği cevap ise hala Jandarma arasında espri olarak kullanılıyor: "Turkish Gendarmerie - Türk Jandarması"
Siz ne dersiniz? ABD, bir Türk jandarmasından bu şekilde intikam almış olabilir mi?
Bu arada Sikorsky'nin o helikopter yerine yenisini verdiğini ve bu fotoğrafı da tanıtım kılavuzunda kullanmaya başladığını ekleyelim ve fotoğrafın kesilmemiş halini yayınlayalım:

Sikorsky, Skorsky takla Vecihi İyigün Türk Jandarması
Sikorsky Taklası - Vecihi İyigün

Yorumlar