Her seçimi hile ile kazanan AKP, referandumda da boş durmadı. Türkiye’nin her yerinden organize hile haberleri geliyor !

ŞANLIURFA’DA ÇOKLU EVET !
Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesine bağlı Aşağı Koçlu mahallesindeki sandıklarda çekildiği iddia edilen  çarpıcı görüntülerde, sandık görevlisi olduğu sanılan kişi ya da kişiler önlerinde bulunan, üzerlerinde  ‘evet-hayır’ yazılı tercih pusulalarına “oh… oh…” diyerek ‘evet oyu’ veriyor. Görüntüleri sosyal medyada paylaşan kaynaklar ise, sandık görevlilerinin tutanak tutulmasına izin vermediklerini belirtiyor.

DİYARBAKIR’DA AKP USÜLSÜZLÜĞÜNE KARŞI ÇIKAN 2 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ !
DİHABER’in geçtiği bilgiye göre ise Diyarbakır’da 2 kişinin hayatını kaybettiği seçim saldırısının nedeni ortaya çıktı. Çermik’in Yabanardı köyünde başkalarının yerine oy kullanan AKP’li kardeşini uyaran Avdo Yıldız ve oğlu Şeymus Yıldız öldürüldü.

YOZGAT’TA ARABANIN İÇİNDE TOPLU EVET !
Yozgat’ta çekildiği iddia edilen bir naşka videoda ise, AKP’li şahısların bir aracın içinde, onlarca oy pusulasına evet mührü bastığı görülüyor.

BURSA’DA MÜHÜR ÇALINDI !
Bursa’nın Nilüfer İlçesi Balat Eşref Ergin İlkokulundaki 1070 nolu sandıkta oy verme işlemi durduruldu. İki kabin ve iki mühür bulunması gereken salonda bir mührün eksik olduğu tespit edildi.

HATAY’DA ‘EVET’ MÜHÜRLERİ ORTAYA ÇIKTI
Hatay Reyhanlı’da sabah saat 08.00’de başlayan oy kullanma sırasında, vatandaşlara tercihlerini yapması için verilen mührün üzerinde, “Evet” yazdığının fark edilmesi üzerine durum İlçe Seçim Kurulu’na bildirildi. Bunun üzerine harekete geçen İlçe Seçim Kurulu, bazı sandıklardaki üzerinde “Evet” yazan mühürleri toplattı.

NEVŞEHİR’DE ARABADA OY KULLANIMI
Furkan Uluer isimli bir şahıs, araba kullandığı oyunu çekinmeden gösterdiği fotoğrafını sosyal medyada yayınladı.

MÜKERRER OY KULLANIP SOSYAL MEDYADA PAYLAŞTI !

PLAKASIZ ARAÇLAR YİNE ORTALIKTA
Önceki seçimlerde görülen plakasız araçlar yine ortaya çıktı. Esenyurt Bey-koop Ali Cebi Ortaokulu bahçesinde plakasız araç görüldü ve polise bildirildi. Fakat polis “araca müdahale edilmeyeceğini” belirtti.

VATANDAŞLARIN YERİNE BAŞKALARI OY KULLANDI !
Ankara Çankaya Kurtuluş İlkokulu’nda bir aile, adreslerine başkaları kaydedildiği için oylarını kullanamadı. Aile, kayıtlı olduğu sandığa gittiğinde ise, adlarına başkalarının oy kullanıp listeye imza attıkları öğrenildi. Vatandaşlar oylarını kullanamadılar.

AĞRI’DA ZORLA AÇIK OY !
Ağrı’nın Eleskirt Toprakkale Köyü’nde, 1083 nolu sandıkta halkın zorla açık oy kullandırıldığı bilgisi iletildi.

KOCAELİ’DE MÜKERRER OY !
Kocaeli Körfez’de bulunan Uluğbey İlkokulu’nda, 1045 numaralı sandıkta usulsüz oy kullanıldığı iddiası var. İddialara göre, kimliksiz kişiler birden fazla oy kullanıyor.

AKP’LİLER MÜŞAHİTLERİ TACİZ EDİYOR
Hemen hemen tüm okullarda yakalarına mavi ve turuncu kalem takan AKP’lilerin, diğer parti müşahitlerini taciz ettiği hatta polis ile birlik olup okullardan attırdığı iddia ediliyor. Müşahit kartı olmayan bu AKP’lilerin ise hangi görevde olduğu bilinmiyor.

SANDIK MÜHRÜ AÇILDI !
Eskişehir Anadolu Lisesi 1298 no’lu sandıkta oy kullanımı sırasında sandığın mührü kırılıp sandık başkanı tarafından tekrar mühürlendi. Sandık görevlileri, itiraz edip tutanak tutacaklarını söyleyen müşahitlerin üzerine yürüdü.

SANDIK BAŞKANLARINA ZORLA BELGE İMZALATILDI !
İstanbul Fatih’te usulsüzlük olduğuna dair iddialar aktarıldı. Aktarılana göre, AKP’li müşahitler, ‘evet oylarının aleyhine gelişmeler yaşandığı’ asılsız iddiasıyla, oy verme işlemleri daha henüz başlamışken, sandık başkalarına zorla belge imzalatıyorlar.

MERSİN’DE MÜŞAHİTLER OKULA SOKULMADI !
Mersin’de Şevket Sümer Mahallesi’nde Ahmet Mete İlkokulu’nda polis, müşahitleri okul içine almadı. Okul çevresinde olan vatandaşlar da uzaklaştırılmaya çalışılıyor. İddialara göre, polisler, uzun namlulu silahlarla oy kullanmaya gelenleri korkutmaya çalışıyor.