Faşist Hitler Almanyası kafasından çıkamayan yeni Almanya, Başta Türkiye olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki teröristleri desteklemeye devam ediyor. Bunu dile getiren ülkelere ise “zorbalık” yapıyor.

DW Türkçe‘nin haberine göre, Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği, Türk Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulunarak, bazı Türk siyasetçilerin son dönemde basın üzerinden yönelttiği suçlamaların gerçeği yansıtmadığını, yanlış bilgilere dayandığını, bundan büyük rahatsızlık duyulduğunu iletti.

Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği Müsteşarının salı günü akşam saatlerinde Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulunarak notayı ilettiği, bu suçlamaların ilişkilere daha büyük zarar vermesinden endişe duyduklarını aktardığı öğrenildi.

Notada, “Almanya’Nın PKK’ya destek verdiği” ifadesinin doğru olmadığı, ancak bunun Türk siyasetçiler tarafından sürekli olarak tekrarlandığı, kamuoyunda yanlış bir izlenim oluşturulduğuna işaret edildi. Notada ayrıca, Almanya’nın terörle mücadelede attığı adımlara ilişkin verilere yer verildi.

 

TERÖR DESTEKÇİSİ ALMANYA’DA BÜYÜK RAHATSIZLIK

Geçen haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkililerinin, Almanya’nın “terör örgütleri için güvenli bir liman olduğu” , “teröre çanak tuttuğu”, “terör örgütlerine kol kanat gerdiği” yönündeki açıklamaları Berlin’de büyük rahatsızlığa yol açmıştı.

Almanya hükümet ve dışişleri bakanlığı sözcüleri yaptıkları açıklamalarda, bu suçlamaların gerçeği yansıtmadığını kaydetmiş, Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de Ankara ziyareti sırasında duyulan rahatsızlığı iletmişti.

Ancak son günlerde bu suçlamaların sürmesi ve basında da yer bulması üzerine Federal Hükümet, Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği’ne, ‘gerçekleri yansıtmayan ağır ithamların, ilişkilere zarar vermekte olduğunu‘ bir nota ile iletmeleri konusunda talimat verdi.

 

STEİNMEİER ‘TÜRKİYE YENİDEN PKK İLE MASAYA OTURSUN’

Bu arada Steinmeier’in Ankara ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaklaşık iki saat süren görüşmesinde PKK ile mücadele, Kürt sorunu ve HDP milletvekillerinin tutuklanması konularının kapsamlı bir şekilde ele alındığı öğrenildi.

Steinmeier’in çözüm sürecine yeniden dönülmesi beklentilerini ilettiği ancak Erdoğan’dan bu konuda olumsuz karşılık aldığı ifade edildi.

Erdoğan’ın görüşme sırasında Steinmeier’e 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin 20 dakikalık bir belgesel film izlettiği ayrıca Almanya’ya sığınma talebinde bulunan askerlerin iltica başvurularının kabul edilmemesini istediği öğrenildi.