CHP Lideri Kılıçdaroğlu, referandum sonrası yaptığı açıklamada YSK’nın hukuksuz davranışlarının altını çizerek parti olarak işin peşini bırakmayacaklarını söyledi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından bazı satırbaşları şöyle;

Sandığa giden tüm yurttaşlarıma içten teşekkürlerimi sunuyorum…Eşit olmayan koşullarda bir referandum gerçekleştirdik ama biz de elimizden geleni yaptık. Evet’i savunanlar hukuk dışına çıktılar ama biz hep hukuk içinde kaldık.

Anayasalar birer toplumsal uzlaşma belgeleridir. Ortaya koyulan anayasa hepimizin anayasası olmalıdır. Bir ailenin, bir grubun değil; 80 milyonun anayasası olmalıdır.

Referandumda toplumun en az %50 si hayır dedi. Dolayısıyla bu anayasa bir toplumsal uzlaşma belgesi olma niteliğinde değildir. Bu anayasa toplumsal uzlaşma belgesi haline getirilirse Türkiye hem içeride hem de dışarıda daha güçlü bir konuma gelir.

Hukuk devleti tanımı çok önemli. Parlementolar yasa yaparlar ve o yasalara her kurum uymak zorundadır.  Eğer yasalara uyulmazsa hukuk devleti kavramı yara alır.

YSK üzülerek ifade edeyim bu referandumu tartışmalı hale getirdi. Seçim kanununun 98. maddesi.”Üzerinde  seçim kurulu ve sanık seçim kurulu mührü bulunamayan zarflar geçersiz sayılır” ama YSK bir karar aldı ve bunları geçerli saydı.

Yine aynı şekilde seçim kanunu 101. madde’ye göre “Arkasında sandık kurulu mühürü bulunmayan oy pusulaları geçersizdir. YSK “bunlar da geçerlidir.” dedi.

Maç yapılırken maçın ortasında kural değişmez. YSK maçın ortasında kuralları yasalara aykırı olarak değiştirmiştir. Bunu doğru bulmuyoruz ve kabul etmiyoruz. YSK milletin kararına gölge düşürmüştür ! Referandumun meşruiyeti tartışmalı hale gelmiştir. Bunu yapan YSK’dır. Aklın alacağı şey değildir!

Biz büyük bir milletiz. İçeride ve dışarıda güçlü olmak isteriz. Gücümüzü ise hukuktan almalıyız.

YSK’nın referandum sürecindeki faaliyetini ve sonuçlarını sonuna kadar takip edeceğiz.