Adana İncirlik Üssü’ndeki törende kendisine ABD’li bir albay tarafından takdim edilen madalyayı geri çeviren şerefli Türk subayının kim olduğu öğrenildi.

ABD madalyasını kabul etmeyen subayın  Özel Kuvvetler mensubu Albay Orkun Özeller olduğu ortaya çıktı. Madalyayı iade etmesi ile ilgili haberlerin ardından Albay Özeller’e sosyal medyada birçok kişi tarafından destek mesajları yazıldı.

“ONURUM BU MADALYAYI KABUL ETMEYE MÜSAADE ETMEZ”
Albay Özeller, 10 Mayıs tarihinde Adana İncirlik Üssü‘nde ‘Koalisyon’ güçlerinin karargahında düzenlenen veda ve madalya töreninde ABD’li Albay Kevin Leahy tarafından kendisine üstün başarılarından dolayı verilen madalyayı “Türkiye olarak güzel işler başardığımızı düşünüyorum. Bunların en önemlisi de El-Bab operasyonu sırasında hiç sivil kayıp ve dost ateşi ile vurulma olayının olmamasıdır. Oysa haritaya baktığınızda Suriye ve Irak’ta bu tür zayiatlar yaşanmaktadır. Bu da ‘bizim’ ne kadar başarılı olduğumuzu gösterir. Sizleri yaralamak ve üzmek istemem. Fakat bu madalyayı kabul etmem mümkün değildir. Çünkü bu madalyayı verenler benim düşmanım olan YPG ile işbirliği içindedir. ‘Onurum’ bu madalyayı kabul etmeme müsaade etmemektedir.” diyerek iade etmişti.

orkun özeller

Orkun Özeller

KENDİSİNE SALDIRAN 4 ALMAN ASKERİNİ TEK BAŞINA DÖVMÜŞTÜ
Orkun Özeller
, 2003 yılında Kosova’ da yüzbaşı rütbesinde Barış Gücü bünyesinde görev yaparken 4 Alman askerinin saldırısına uğramıştı. Yaşanan olayda Alman askerleri Orkun Özeller’i gözaltına almaya çalışmış ancak Özeller buna karşılık vererek 4 Alman askerini döverek etkisiz hale getirmişti.

Albay Orkun Özeller’in Özel Kuvvetler’de mensubu olduğu ve geçici olarak Adana’daki İncirlik Üssü’ndeki ‘Koalisyon’ güçlerinin karargahında görev yaptığı biliniyor.

BENZER HABER:

YENİ GENELKURMAY BAŞKANI HULUSİ AKAR