Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Filistinlilere karşı ırkçılık yapmakla suçladığı İsrail’den yanıt geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Erdoğan’ı sistematik insan hakları ihlalleriyle suçladı.

Erdoğan, dün Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen bir forumda yaptığı açıklamada, “Kudüs semalarından ezanın susturulmasına inşallah izin vermeyeceğiz” demişti.

Erdoğan, “Aleyhine alınan onca karara rağmen işgale, zulme, şiddete ve Kudüs’ü Müslümansız yaşamaya ve yaşatmaya devam ediyor. İsrail yönetiminin mevcut uygulamalarının, eskiden Amerika’daki, yakın zamana kadar Güney Afrika’daki siyahilere uygulanan ırkçı ve ayrımcı politikalardan ne farkı var? Batı Şeria’nın dört bir tarafını zehirli bir sarmaşık gibi saran, Filistinli kardeşlerimizin hayatını zindana çeviren, ne yazık ki oradaki anlayış hangi hukukta yer bulabilir?” ifadelerini kullanmıştı.

İSRAİL’DEN SERT KARŞILIK !

CNN Türk‘ün AFP‘nin haberinden aktardığına göre, İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahşon, “Kendi ülkesinde insan haklarını sistematik şekilde ihlal eden biri, bölgedeki tek gerçek demokrasiye ahlak vaazı vermemeli” dedi.

Nahşon, “İsrail; Yahudilerin, Müslümanların ve Hristiyanların tüm ibadet özgürlüğünü sürekli korumaktadır. Yöneltilen temelsiz iftiralara rağmen bu şekilde hareket etmeyi de sürdürecek” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tepki gösterdiği yasa tasarısı, İsrail’de Şubat ayında Yasama İşleri Bakanlık Komisyonu’nda onaylandı, ancak henüz parlamentodan geçmedi. Söz konusu tasarı, İsrail ve bu ülkenin işgal altında tuttuğu bazı bölgelerde gece 23.00 ile sabah 07.00 saatleri arasında hoparlörle ezan okunmasını yasaklıyor.

TÜRKİYE BÜYÜKELÇİSİ DIŞİŞLERİNE ÇAĞIRILDI

Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçisi Kemal Ökem, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözleri nedeniyle dışişlerine çağırıldı.

Jerusalem Post‘ta yer alan habere göre, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Yuval Rotem, bizzat Başbakan Binyamin Netanyahu’nun talebi üzerine, Ökem’e Erdoğan’ın sözlerine İsrail’in sessiz kalmayacağını iletti.