Independent’a konuşan eski bir IŞİD’li terörist ve Suriyeli “muhalifler”, hem IŞİD’in Türkiye’de nasıl örgütlendiğini, hem de şu anda Türkiye’ye nasıl baktıklarını ortaya koyuyor.

39 kişinin hayatını kaybettiği Reina katliamının ardından, AKP hükümetinin cihatçılarla olan ilişkisi ve bu örgütlerin Türkiye’ye yönelik tehditleri gündeme geliyor.

Independent‘tan Kim Sengupta‘nın konuştuğu eski bir IŞİD militanı, IŞİD’in Türkiye’yi, “Yöneticileri İslâm’a karşı dönmüş, Amerikalılarla ve Ruslarla işbirliği yapan, Müslüman bir ülke” olarak gördüğünü söylüyor.

“IŞİD tarafından olabilecek en kötü düşman olarak görülüyorlar” diyen eski militan, örgütün Türkiye’ye savaş açtığını belirtiyor.

Haberde Sengupta, Türkiye’ye kaçan bazı “ılımlıların”, sınır kentlerinde IŞİD tehdidi ile karşılaştıklarını kaydediyor.

Independent editörü, Urfa’daki cami imamlarının gençleri IŞİD ve Nusra’ya katılarak İslâm’a hizmet etmeye çağırdıklarını da kaydediyor.

Yassir Abdulhamid isimli İdlibli bir “muhalif”, IŞİD yüzünden sınır bölgesinden kaçarak İstanbul’a yerleştiğini söylüyor.

‘URFA’DA SURİYE KADAR TEHLİKELİ’

“DAİŞ [IŞİD] yüzünden ayrılmak zorunda kaldım. Urfa gibi yerler Suriye’nin içi kadar tehlikeli” diyen Abdulhamid, Türk yetkililerin haberi olmadan IŞİD’in nasıl o kadar rahat faaliyet gösterebildiğini anlayamadıklarını sözlerine ekliyor.

“Muhalif”, “Elbette hepimiz belirli ilişkilere dair şeyler duymuştuk, ama bu şeyleri şimdi konuşmayalım, çok riskli” diyor.

Reina saldırısından da bahseden Abdulhamid, İstanbul’a geldiğinden bu yana 2 büyük IŞİD saldırısı olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Urfa veya Kilis gibi yerlerde tehdit altındaydık, çünkü biz aktivisttik. Şimdi, İstanbul’da, herkes DAİŞ tehdidi altında.”

Haberde, eski bir Türk yetkilinin görüşlerine de yer veriliyor. Bu yetkili, Adıyaman‘daki bir IŞİD hücresinden bahsediyor ve bu hücrenin ne yaptığına ilişkin ellerinde istihbarat olmasına rağmen bir şey yapılmadığına dikkat çekiyor.