Hollanda tarafından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu‘nun uçuşunun iptal edilmesi üzerine başlayan krize ilişkin tüm gelişmeler.

HOLLANDA ÇAVUŞOĞLU’NUN UÇUŞ İZNİNİ İPTAL ETTİ
Hollanda’nın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun iniş iznini iptal ettiği belirtildi. Yapılan açıklamada “Çavuşoğlu’nun iniş izni hükümet kararıyla iptal edildi” denildi. Çavuşoğlu’nun uçağının iniş iznini iptaline gerekçe olarak “güvenlik riski” gösterilirken ayrıca “Yaptırım tehdidi, çözümü imkânsızlaştırdı” ifadesi de kullanıldı.

Çavuşoğlu tehdit etmişti
Hollanda hükümeti tarafından miting yapmasına izin verilmeyen Çavuşoğlu, “Bugün Rotterdam’a gidiyorum. Ziyaret nedeniyle tansiyon artacaksa artsın. Hollanda, beni uçuş iznimi iptal etmekle tehdit ediyor” diyen Çavuşoğlu, “Bunlar çok ağır sonuçlar doğurur” demişti.


HOLLANDA’NIN KARARINA AKP’DEN İLK AÇIKLAMA
Hollanda’nın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçuş iznini iptal etmesine ilişkin AKP’den ilk açıklama geldi. AKP Adana Milletvekili vePM Komisyonu Başkanı Talip Küçükcan, Hollanda’nın kararına ilişkin “Karar kabul edilemez. Avrupa Birliği değerleri açık bir şekilde çiğneniyor” ifadelerini kullandı.


ERDOĞAN’DAN HOLLANDA AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dışişileri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçuş izninin Hollanda Hükümeti tarafından iptal edilmesine ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamasında Hollanda için “Bunlar Nazi kalıntısı, faşist bunlar” diyen Erdoğan “Hollanda, istediğin kadar bakanımızın uçuşunu yasakla bakalım uçaklarınız bundan sonra buraya nasıl gelecek. Sizin tezgahınızı bozacaklar 16 Nisan’da. Bunlara yönelik şüphesiz ki 16 Nisan’dan sonra uygulamalarımızı başlatacağız” ifadelerini kullandı.


KILIÇDAROĞLU TÜM YURTDIŞI PROGRAMINI İPTAL ETTİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hollanda’ya tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu, Hollanda’nın, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun uçağının iniş iznini iptal etmesi hakkında; ” Asla doğru değil. Demokrasiyi savunanlar böyle bir şey yapamazlar. Hem ‘demokratım’ diyeceksin hem de Türkiye Cumhuriyeti’nin bir bakanının uçuş iznini iptal edeceksin. Asla bunu doğru bulmuyoruz, yanlış” dedi.

Almanya başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinin Türk bakanların programlarına izin vermemesinin ardından CHP de tüm yurt dışı programlarını iptal etti.


HOLLANDA BAŞBAKANI’NDAN TEPKİ

Almanya’dan sonra Hollanda ile de yaşanan ‘toplantı’ krizinde, Hollanda’dan gerilimi daha da artıracak bir hamle geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçağının iniş iznini iptal eden Hollanda’nın Ankara Maslahatgüzar’ı Dışişleri’ne çağrıldı.Hollanda Başbakanı Mark Rutte’den ise yeni bir açıklama geldi. Reuters’ın haberine göre Rutte, “Türkiye’nin öfkesini anlıyoruz. Ancak ‘Nazi’ açıklaması çok uygunsuzdu” dedi.


AİLE BAKANI DA ROTTERDAM YOLUNDA ENGELLENDİ !

Hollanda polisi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın, Almanya’dan kara yoluyla Rotterdam’a gideceğinin açıklanmasının ardından Rotterdam Başkonsolosluğu Rezidansı önündeki yolu trafiğe kapattı. Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosu Sadin Ayyıldız, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın aracının Hollanda girişinde durdurulduğunu ve kendisinin de Bakan Kaya’nın yanına gitmesine müsaade edilmediğini söyledi. 


ÇAVUŞOĞLU’NDAN HOLLANDA’YA SERT ÇIKIŞ !

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu konuya ilişkin “mahalle ağzıyla” açıklama yaptı.

Başbakan’ın sosyal medyada “Türk bakanını burada görmek istemiyoruz” mesajlarını gördük. Daha sonra Dışişleri Bakanı’nı aradım “Bert” dedim, “Benim seçim öncesi gelmem sizi zor durumda bırakacaksa daha sonra gelirim“. Kendisi bana dedi ki “Seçim sonrası da sana garanti veremem“. “Bert” dedim, “Ben sana insan gibi söylüyorum. Başbakan’ınla görüş, seçim sonrası gelmemi istemiyorsanız cumartesi görüşürüz” dedim.

Sonra Rutte’un “Bizdeki laleleri görmeye gelebilir” dediğini gördüm. Bir kere o laleler Osmanlı zamanında gitti oraya. Kendisi adına utanç verici. Lalelerin bir faydası olacaksa biz onlara yeni laleler göndeririz, adam olsunlar !


DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada “Türkiye’nin Hollanda Büyükelçisi bir müddet görevine dönmesin” açıklamasında bulundu.


HOLLANDA BÜYÜKELÇİLİĞİ VE KONSOLOSLUĞUNA GİRİŞ ÇIKIŞLAR KAPATILDI !

İstanbul İstiklal Caddesi üzerindeki Hollanda Konsolosluğu binasının kapılarını kapatan polis binaya giriş ve çıkşları yasakladı. Hollanda‘nın Ankara’daki Büyükelçiliği’nde de güvenlik gerekçesiyle giriş ve çıkışlara izin verilmiyor.


BOZDAĞ “AB NAZİZME KARŞI NEDEN SUSUYOR?”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamalarla, şunları yazdı:

“Ayrımcılık, ırkçılık, islamafobia ve yabancı düşmanlığı, Hollandalı siyasetçileri, Hollanda hükümetini rehin almıştır. Yazık, hem de çok yazık. Eğer Hollanda hükümeti ve Hollandalı siyasetçiler bu aşırılıklara karşı çıkmazlarsa, yakın gelecekte onlar bile Hollanda’da konuşamazlar.

Hollanda hükümetinin yaptığı demokrasi ve insan haklarının mezara gömülmesi ve faşizm ile nazizmin yeniden diriltilmesidir. AB ve Avrupa Konseyi yetkilileri ve insan hakları savunucuları, Hollanda’da diriltilen faşizm ve nazizm uygulamalarına niçin susuyorlar?’’


İRAN BAŞKONSOLOSU ” TÜRKİYE ZİYARETLERİNİZİ ERTELEYİN”

İran İstanbul Başkonsolosu Bahtiyar Asadzadeh, İranlıları bir zorunluluk söz konusu değilse Türkiye ziyaretlerini ertelemeleri yönünde uyardı.


ROTTERDAM BELEDİYE BAŞKANI’NDAN “NOODBEVEL” AÇIKLAMASI !

Rotterdam Belediye Başkanı Aboutaleb, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın gelişine hazırlıklı olduklarını hatta Belçika makamlarıyla da irtibat halinde konvoyun hangi istikametten geldiğini tespit etmeye çalıştıklarını, eğer Sayın Bakanın gerekli diplomatik belgeleri varsa Konsolosluk binasına gitmesine izin vereceklerini ama onun dışında kimsenin Konsolosluğun bulunduğu sokağa girmesine fırsat tanımayacaklarını ve hatta gerekirse Rotterdam’daki Konsolosluk binası ve Başkonsolosun konutu civarında “Noodbevel” ilan edeceklerini ifade etti.

“Noodbevel” Hollanda yasalarına göre belediye başkanlarının ve valilerin, şehirlerinde “İsyan, huzursuzluk, felaket gibi durumlar yaşanması veya bu tarz durumların yaşanması yönünde ciddi bir endişe olması” halinde ilan edebildikleri olağanüstü duruma verilen isim. Noodbevel’in ihlal edilmesi Hollanda yasalarına göre suç tanımına giriyor.


ARKA BAHÇELİ’DEN “OTURMA EYLEMİ” ÇAĞRISI

Konuya ilişkin açıklama yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun inmesine müsaade edilmeyen havaalanında eylem yapacaklarını bildirdi.

Bahçeli, Avrupa Türk Konfederasyonu Genel Başkanı Cemal Çetin ile yaptığı görüşme sonrasında, “Dışişleri Bakanımız Hollanda’da hangi havalananına inmeyi planlıyorlarsa oradaki konfederasyonumuz ve konfederasyonumuza bağlı federasyonlarımız, Hollanda yasalarına uygun olan protesto tavrı olarak oturma eylemi yapma kararı almışlardır.” dedi.


RUS SENATÖR: “TÜRKİYE’NİN AB’YE GİRME ŞANSI SIFIR”

Rusya Federasyon Konseyi Enformasyon Politikası Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov, Twitter’dan yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Eğer Türk bakanların Almanya ve Hollanda’da Türk diasporası önünde konuşma yapmalarına müsaade edilmiyorsa, demek ki Türkiye’nin AB’ye üye olma şansı sıfıra eşittir.