Başbakan Binali Yıldırım’ın  günler önce Hollanda’da 14 Mart’ta seçimler olduğunu belirterek, “14’ünden önce Hollanda’da bir etkinlik yapılması mümkün görünmüyor” dediği ortaya çıktı.

Binali Yıldırım’ın 6 Mart’ta , ATV’de canlı yayınlanan programda Hollanda’da 14 Mart’ta seçimler olduğunu belirterek, “14’ünden önce Hollanda’da bir etkinlik yapılması mümkün görünmüyor” demişti. Yıldırım aynen şöyle konuşmuştu:

“Almanya gibi bazı Avrupa ülkelerinde de benzer problemler var. Hollanda’da bu ayın 14’ünde seçimler var, biraz ona yönelik olduğunu düşünüyoruz. Çünkü mevcut iktidar partisiyle o aşırı Wilders’in partisi arasında çok az fark var, onun için 14’ünden önce Hollanda’da bir etkinlik yapılması çok mümkün gözükmüyor ama 14’ünden sonra zannetmiyorum ki Hollanda böyle bir kısıtlama üzerinde dursun.

Instakitap bannerKRİZİN SEBEBİ YENİ BİR “MAĞDURİYET” ALGISI MI?
Yıldırım’ın bu açıklamasına rağmen, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollanda’ya 14 Mart öncesinde gidip, Türk vatandaşları ile buluşmak istedi ve sonuçta Hollanda Krizi patlak verdi.

 

AKP’Lİ VEKİL; “HOLLANDA’YA TEŞEKKÜR ETMEMİZ LAZIM. EVET OLARINA İKİ PUAN KATKI SAĞLADI”

AKP İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık’ın yine bir televizyon programındaki sözleri de, “ Suni Hollanda Krizi” iddiasını destekledi:

Kocabıyık, yaşananların 16 Nisan referandumu öncesinde “evet” oylarına “en az iki puan katkı sağladığına” dikkat çekerek, aynen şöyle dedi;

Instakitap banner“Bu Almanlara Hollandalılara kızmayalım, belki azıcık teşekkür de etmemiz gerekiyor. Bizim evet oylarına en az iki puan katkı yaptılar böylece. Buna emin olabilirseniz. Bir eski emekli siyasi danışman olarak danışman ve araştırmacı olarak size katiyetle söyleyebilirim ki hem Avrupa’daki vatandaşlarımızın oylarında belirli hatırı sayılır bir artışa sebep olacak hem de asıl Türkiye’nin içerisinde hem kararsız hem de hatta bir miktar hayırcı seçmenin çok ciddi şekilde etkilenmesine yol olacak bu olaylar.”