Bahçeli’nin tepkisine neden olan “eyalet” sistemini savunan Erdoğan’ın başdanışmanlarına biri daha eklendi. Erdoğan’ın danışmanı’nın “Eyalet sistemi getirilmeli, Türkçe ikinci dil yapılmalı.” dediği ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başdanışmanlığına atadığı emekli Tuğgeneral, muhtemel Milli Savunma Bakanı olarak adı geçen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı SADAT Başkanı Adnan Tanrıverdi’nin de “eyalet” sistemini savunduğu ortaya çıktı.

Adnan Tanrıverdi, TRT’nin mikrofonları önünde verdiği açıklamada kafasındaki yeni Türkiye’yi ortaya koyuyor.

“Devletin resmi okullarında isteyen Kürt vatandaşlarımıza kendi dilinde eğitim hakkı sağlanmalı ikinci dil olarak da Türkçe öğretilmelidir diyen Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Adnan Tanrıverdi, Eyalet sisteminin getirilmesi gerektiğini savunarak, “Türkiye Cumhuriyeti’nin taşra teşkilatı ve devletin yönetim şekli yeniden düzenlenmeli. Bu sistem hem Kürtlerin ve diğer etnik grupların özerklik isteklerini kapsayacak hem de devlete bağlılık ve aidiyet duygusunu artıracak şekilde oluşturulmalıdır” diyor.

Ahmet Tanrıverdi

Ahmet Tanrıverdi

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Adnan Tanrıverdi’nin açıklaması şöyle:

TÜRKÇE İKİNCİ DİL OLMALIDIR”
“Devletin kurumlarında ve uluslararası ilişkilerde resmi dil Türkçe olmalıdır ancak, Kürtlerin ve diğer etnik grupların kendi dillerini konuşma, geliştirme ve kendi dilinde eğitim yapma özgürlüğü ve imkanı Anayasa ile koruma altına alınmalıdır. Kürtçe dilinin geliştirilmesi devletin kültür programlarında yer almalıdır. Devletin resmi okullarında isteyen Kürt vatandaşlarımıza kendi dilinde eğitim hakkı sağlanmalı, ikinci dil olarak da Türkçe öğretilmelidir. Türkçe eğitim yapan devlet okullarında da ikinci dil olarak Kürtçe dili tedrisata dahil edilmelidir.

“EYALET SİSTEMİ GETİRİLMELİDİR”
Eyalet sistemi getirilmelidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin taşra teşkilatı ve devletin yönetim şekli yeniden düzenlenmelidir. Bu sistem hem Kürtlerin ve diğer etnik grupların özerklik isteklerini kapsayacak hem de devlete bağlılık ve aidiyet duygusunu artıracak şekilde oluşturulmalıdır. Her bakanlık kendilerine bağlı en fazla 6 ila en fazla 10 birimi layıkıyla sevk ve idare edebilir. 81 vilayet merkezden dirayetle yönetilemez. Merkezi idarenin hem ülkemizin diğer milletler nezdindeki menfaatlerini bihakkın koruyabilmesi hem de mahalli ihtiyaçların daha yakın tespit ve karşılanabilmesi için coğrafi, ekonomik, sosyal ve etnik şartlar göz önünde bulundurularak Eyalet sistemi oluşturulmalıdır. Eyalet valileri seçimle işbaşına gelmeli. Adalet, iç güvenlik savunma ve dışişleri merkezden, devletimizin diğer faaliyet alanları eyaletler tarafından mahallinden yönetilmelidir.

“CUMHURBAŞKANLIĞI FORSU DEĞİŞSİN”
Cumhurbaşkanlığı forsuna bir yıldız daha eklenmelidir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Türklerden sonraki en büyük ve asli etnik gurubu Kürtlerdir. Cumhurbaşkanlığı forsunda tarihte kurulmuş 16 Türk Devleti’nin simgesi bulunmaktadır. Eyyübi Hanedanlığı Devleti Kürtler kadar, sünni Müslümanların da iftiharla ve hayırla yad ettikleri bir devlettir.

DEVLET BAHÇELİ’DEN GÖSTERMELİK TEPKİ
Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Şükrü Karatepe’nin “eyalet” sistemini savunan sözlerine MHP lideri Devlet Bahçeli “tepki göstermişti.  Bahçeli daha önce ülkücülere “köpek” diyen, Akp ve  “Türk milliyetçiliğini ayaklar altına aldık“, ” Bahçeli kurtlarla birlikteymiş biz ise insanlarla birlikteyiz” diyerek ülkücüleri aşağılayan Erdoğan zihniyetinden ne bekliyordu?