En iyi ve kaliteli deri mont hangisidir? Nereden satın alınmalıdır?

Gerçek deriden imal edilen montlar uzun ömürlü olurlar ve özelliklere klasik modellere sahiplerse uzun yıllar boyunca kullanabileceğimiz kıyafetlerdir.  Bu yüzden satın alacağımız montun  derisi, astarı ve aksesuarları kaliteli olmalıdır.

EN İYİ MONT HANGİ DERİDEN OLUŞUR?

Derinin kalitesini elde edilen hayvanın  türü, cinsiyeti, yaşı, hatta beslenme alışkanlıkları bile etkiler.  Deri mont ve deri ceket için en iyi deri mandanın küçüğü olan malak’ın erkeği ya da kuzu‘dan elde edilir. Bunlardan sonra da dana derisi gelir.

EN İYİ DERİ MONT HANGİSİDİR?

En kaliteli deri mont hangisi? diye düşünüldüğü zaman akla hemen belli başlı markalar gelir. Bu markaların genel tercih sebebi olmasının tek nedeni ürünlerinin kaliteli olması değil, yıllaca yapılan reklam, promosyon çalışmalarıdır.  Bunlara marka çalışmaları denir.  Marka duyulduğu, kabul gördüğü ve geniş kitlelerce tercih edildiği sürece ona ait ürünlerin ne kadar kaliteli olduğu incelenmez. Çünkü artık ürünleri kalite açısından iyi olmasa da ismen bir statü sembolü haline gelmiştir.  Aslında deri giyimde marka tamamen bir illüzyondan ibarettir. Kimse üzerinizdeki deri montun astarını çevirip markasına bakmaz.  O yüzden iyi meblağlar ödeyerek satın alacağınız  deri mont üzerindeki etikete değil kaliteye odaklanmamız gerekir. Bazı büyük deri giyim firmaları, yüksek talebi karşılayabilmek için daha düşük maliyetli deriler ya da suni deriler kullanabilmektedirler.

GERÇEK DERİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

* Dokusu  yumuşaktır.
* Her alanı benzersiz bir yapıya sahiptir. Üzerindeki çizgiler, dokular kendi derimizdeki gibi farklıdır. Suni derinin ise her yerinde aynı doku görülür. Çünkü bu doular sonradan baskı ile eklenir.
* Yüzeyinde desensel olarak doğal girintiler ve çıkıntılar bulunur.
* En üstünde zar gibi bir ince tabaka yer alır. Bu tabaka, deri katlandığında görülebilir.
* Ciltlenmiş kitap gibi kendine özel bir kokusu vardır. Suni deri ise tamamen plastik kokar.
* Kaliteli ve düzgün bir görünüme sahiptir.
* Gerçek deri ateşe yaklaştırıldığında eğilmez ama suni deri hemen eğilir.
* Hakiki deri daha dayanıklıdır kolay kolay yırtılma ve kopma yapmaz. Uzun yıllar kullanılabilir.

Kaliteli deri montlar için tıklayınız —>