Habertürk’ten Zafer Samancı’nın haberine göre cemaat, Kur’an kursuna giden çocukların ihbarıyla rezaletten haberdar oldu.

Uzun yıllar Konya Selçuklu’da imamlık yapan ve ardından emekli olan Y.Y.’nin gönüllü olarak müezzinlik yaptığı camide yardıma muhtaç kadınlarla para karşılığında ilişkiye girdiği iddia edildi.

CEMAAT ÜYELERİ OLAYI KAYIT ALTINA ALDI
Bazı cemaat üyeleri müezzini, kadınları camiye alırken cep telefonlarıyla görüntüleyip olayı müftülüğe bildirdi. Müftülüğün, fuhuş yaptığı iddia edilen Y.Y.’nin müezzinlik yapmasına yasak getirildiği öğrenildi.

ÖZRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK
Camiden uzaklaştırıldığını kabul eden Y.Y. ise “Bir şey söylemek istemiyorum. Uzaklaştırıldım, 1 aydır camiye girmiyorum. Şimdi umreye gideceğim, bunlarla kafamı meşgul etmek istemiyorum” dedi.

60 yaşındaki Y.Y.’nin biri resmi nikahlı iki eşi ve 6 çocuğu var.

 

DİYANET DAHA ÖNCE ‘NİTELİKSİZ PERSONEL’ TESPİTİ YAPMIŞTI
Diyanet İşleri Başkanlığı 2017-2021 yılları için stratejik plan hazırlamış kurumu tehdit eden noktalar ve zayıf alanlar da analiz edilmişti. Analizde şu olumsuzluklara dikkate çekilmişti;

DEĞERLER AŞINIYOR
“Dine yönelik ilgi ve alaka artıyor ancak ahlaki değerlerdeki aşınma da yaygınlaşıyor. Personelde kurumsal aidiyet duygusu zayıf. İrşat dili zayıf. Kayırma yapıldığı algısı personelde yok edilemiyor. Personelin eğitim durumuna göre istihdamı yapılmıyor. Yetişmiş kalifiye personelin başka kurumlara geçişi devam ediyor.