Hemen hemen herkes kendini bir e-ticaret sitesi kurmak ve internetten para kazanmak düşüncesine kaptırmıştır. Fakat online satış düşünüldüğü kadar kolay bir iş değildir ve çoğu e-ticaret girişimi başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Başarısızlığın en büyük sebeplerinden biri “yanlış başlangıç” yapmaktır. Yanlış başlangıç; sonu iflasla sonuçlanan hatalar dizisinin çıkış noktasıdır. Çoğu girişimci online satış için sadece bir site gerektiğini düşünmektedir fakat maliyetler düşünüldüğünden çok daha fazladır.

E-Ticaret Sitesi Kurmak

E-Ticaret Sitesi Kurmak

Peki bu  maliyetler nelerdir ve E-ticarette başarılı olmak için ne yapmalı?

E-TİCARET SİTESİ KURMAK VE BAŞARMAK

1. DOĞRU E-TİCARET SİSTEMİ SEÇMEK:
E-ticaret sitesi kurmak için öncelikle doğru sistemi seçmek zorundasınız. Yanlış bir e-ticaret sistemi büyümenizi engeller, hatalarla sizi yorar ve motivasyonunuzu mahveder. Bu yüzden ucuza kaçmak yerine kaliteli sistemler arasından seçim yapmalısınız. Kaliteli sistemlerin maliyeti de yıllık 2000 TL ile 6000 TL arasında değişmektedir. Fakat en kaliteli sistem ihtiyaçlarınıza özel olarak hazırlanmış özel bir  e-ticaret sistemidir. Bunun da maliyeti 30000 TL ile 80000 TL arasında değişir.

 

2. SEO OPTİMİZASYONU YAPMAK
Arama motoru optimizasyonu
internetten satışın kalbidir. Eğer satış hacminizi arttırmak istiyorsanız mutlaka aylık en az 1000 TL kadar SEO bütçesi ayırmalısınız.

 

3. GOOGLE ADWORDS REKLAMI VERMEK
SEO çalışmanız belirli bir aşmaya gelene kadar ürünlerinizi satabilmeniz ve sitenizi tanıtabilmeniz için Google Adwords reklamı vermelisiniz. Bunun için de ayda en az 3000 TL ayırmalısınız.

 

4. İÇERİK ÜRETMEK
Artık arama motorları “faydalı içeriğe” önem vermektedirler. Sitenizde sadece ürünlerin olması yeterli değildir. Hergün güncellenen ve insanlara faydalı bilgiler sunan bir bloğunuzun da olması gerekmektedir. Eğer bu bölüme hergün ortalama 320 kelimelik yazı girecek vaktiniz yoksa bu hizmeti dışarıdan almalısınız. Bu da yaklaşık aylık 400 TL gibi bir harcama gerektirir.

 

5. GELİŞTİRME YAPMAK
Sitenizi sürekli olarak analiz edip geliştirmelisiniz. Sitenizi ziyaret edenlerin en çok hangi bölümlere odaklandığını, hangi bölümlere geldiğinde tıkanıp çıkış yaptığını, alışverişi başarı ile tamamlayıp tamamlayamadığını vb. durumları ölçümlemelisiniz. Sorunlu kısımları düzeltmeli ve geliştirmelisiniz. Paket E-ticaret sistemleriyle bunu yapmanız oldukça maliyetli bir iştir. Çünkü sistem firmaları size yazılım koduna erişim vermez. Hatta çoğu bu geliştirmeleri yapmaz. Yapanlar da fahiş ücretler isterler. Gerkeli olan geliştirmeler de size yıllık yaklaşık 5000 ila 10000 TL arasında bi masraf çıkarır.

 

6. SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ
Günümüzde sosyal medyanın önemi malum. Bu mecralarda aktif olamayan ve sitesine trafik çekemeyen e-ticaret girişimleri rakipleri tarafından ezilmeye mahkumdur. Bunun için iyi görsellere sahip paylaşımlar yapmalı ve reklam vermelisiniz.  Bunları kendiniz yapamıyorsanız bir sosyal medya uzmanıyla çalışmak zorundasınız. Sosyal medya uzmanının aylık maliyeti de minimum 500 TL‘dir. Aylık 1000 TL de reklamlar için ayırmalsınız.

 

TOPLAM MALİYET?
Eğer şirket de kuracaksanız; ofis kirası, muhasebeci, elektrik, internet vb. maliyetleri de düşünmelisiniz. Hali hazırda şirket sahibi bir üretici ya da toptancı olduğunuzu varsayarsak yukarıda bahsettiğimiz maliyetler, altyapı hariç size başlangıçta yılda 40.000 TL ile 80.000 TL arasında bir masraf çıkarır. Eğer bu maliyetlere katlanamayacak durumdaysanız e-ticarete hiç başlamamalısınız ya da bir PARTNER E-TİCARET SİSTEMİ bulmalısınız.

PARTNER İLE E-TİCARET SİTESİ KURMAK

Bu yapıda e-ticaret sistemini ve  yukarıda bahsettiğimiz tüm maliyetleri partner firma karşılar. Sizden ise satış başına cüzzi bir prim alır. Satış primi aldığı için sitenizle sürekli ilgilenir ve dijital pazarlamayla satışlarınızı maksimize etmeye çalışır. Özetle siz 10 kazandığınızda partner firma 1 kazanır. 20 kazandığınızda 2 kazanır. Partner firma e-ticaretin tüm ağır yükünü üstlenirken size ise asıl işinizi geliştirmek için gereken zaman ve enerji kalır. Eğer üreticiyseniz, komisyon oranı ve kar marjı yüksek, rekabet edebilecek güçte ürünleriniz varsa ya da ürünleri uygun fiyata temin edip yüksek kar marjıyla satabilecek konumdaysanız partnerli e-ticaret tam size göre.

PARTNER E-TİCARET SİSTEMİ FİRMALARI

Türkiye’de E ticaret sitesi kurmak ve işletmek için ideal partner marka olarak DOWS öne çıkmaktadır. Zaten bu sistemde faaliyet gösteren başka da firma yoktur. DOWS (Dönüşüm Odaklı Web Sistemleri) hem özel altyapı sunmakta hem de uzman kadrosu ile satışlarınızı sürekli olarak yükseltmektedir. Sadece internet üzerinden başvuru alan DOWS’a ulaşmak için tek yapmanız gereken sitelerindeki formu doldurup göndermek.

DOWS BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYIN