Bingöl’e 2 Eylül’de meteor parçaları düştü. Bununla birlikte tam da Türkiye’ye yakışan gariplikler başladı !

 

2 Eylül’de Bingöl’ün Sarıçayır, Sarıçiçek ve Ekinyolu köyleri kırsallarına düşen meteor parçalarının değerli olduğu anlaşılınca, yurtdışı ve yurtiçinden gelen vatandaşlar “göktaşına hücuma” başladılar.

 

RUSLAR, ALMANLAR VE AMERİKALILAR AKIN ETTİLER
Vatandaşlar topladıkları taşları en çok parayı verene satma derdindeyken,  yedi düvel emperyalist elini kolunu sallayarak ülkeye girdi ve bu taşlardan bolca satın aldı.

 

RUSLARA PAHALI GELDİ
Pek muhterem vatansever vatandaşlar, taşlara olan ilgi yükseldikçe  fiyatları da yükselttiler. Ruslar köylülerin kendilerini “astronomik ölçüde” soymaya çalıştıklarını farkederek birkaç parça meteorit ile ülkelerine döndüler.

 

İMAM HATİP TEKKESİ TÜBİTAK, NASA’YI ÇAĞIRDI
Düşen taşları ilk gören devlet memuru Tuğçe Özduman, gökyüzünde TÜBİTAK’ı arayarak gördüklerini yetkililere bildirdi. Fakat Akp döneminde içi İmam Hatip -İlahiyat mezunu doldurulan, bölüm başkanlıklarına hayvanat bahçesi müdürleri atanan sözde Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), taşların fotoğrafını çekerek NASA’ya göndermekten başka birşey yapamadı.

 

NASA HEMEN BİNGÖL’E GELDİ
Meteorun ender türlerden biri olma ihtimali üzerine hemen Amerikan Ulusal Havacılık Dairesi NASA’dan Türkiye’ye, meteor biriminin başındaki Peter Jenniskens geldi.

ÜLKEMİZE DÜŞEN METEORLARIN AÇIKLAMASINI NASA YAPTI
NASA’nın ilk analizlerine göre 230 kiloluk ana kütleye ve 50 santimetrelik çapa sahip meteor, yeryüzüne 40 kilometre kadar yaklaştıktan sonra parçalandı. Saniyede 17.9 kilometre hızla dünyaya düşen parçaların “Howardite” minerali özelliği nedeniyle ender rastlanan meteor türlerinden biri olduğu ortaya çıktı.

 

MALİYE KÖYLÜLERİN PEŞİNE DÜŞTÜ
Bingöl Maliye Müdürlüğü ekipleri, göktaşlarının düştüğü merkez Sarıçiçek Köyü’nde yaptığı incelemeden sonra, göktaşları satışının vergiye tabi tutulacağını açıkladı. Bu duruma tepki gösteren köylüler, “Göktaşı, gökten gelmiştir, vergiye tabi tutulamaz” dedi.

 

MALİYE BAKANI TWİTTER’DA GÖKTAŞI ANKETİ YAPTI
Göktaşı satışlarının veriye tabi tutulacağı haberleri sosyal medyada yankı buldu. Tartışmalara Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de dahil oldu, göktaşından vergi alınması tartışmasyla ilgili Twitter’da bir anket düzenledi. Şimşek düzenlediği ankette takipçilerine “Göktaşı satışlarında vergi alınmalı mı, alınmamalı mı?” diye sordu.

goktasi

 

 

 

BU METEORLAR AMERİKA’YA YA DA RUSYA’YA DÜŞSE NE OLURDU ?

Öncelikle ordu bölgeye giderek meteor düşen alanı koruma altına alırdı. Ardından “ülkenin kendi bilim insanları” gelerek meteorları toplardı. Bölgeye “asla” yabancı bilim insanı sokulmazdı. İrtibata geçen bilim kuruluşlarına ise “yapılacak bilimsel araştırmadan sonra onlara da tüm dünya ile birlikte duyurulucağı” söylenirdi.  Ülkenin bilim insanları, ülkenin “ulusal bilim merkezinde” araştırmalarını tamamlar, sonuçları tüm Dünya’ya kendileri bildirirlerdi. Meteorlar ve araştırma sonuçları, daha sonra “eğer gerek görülürse” diğer bilim kuruluşları ve bilim insanlarıyla paylaşılırdı.  İşte uygar, gelişmiş, dingonun ahırı olmayan ülkelerde süreç böyle işlemektedir (!)