CHP ve MHP Genel Başkanlarının, Amerikan yanlısı olmasıyla tanınan eski İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’nun ismi üzerinde uzlaşmasına tepkiler çığ gibi büyüyor.

Uzlaşmanın 4 temel ayağı olan  laiklik, üniter devlet, ulusal ve manevi değerlere bağlılık ilkelerine uygun olmayan muhalefet adayı, bu partilere olan güveni bir kere daha sarstı.  MHP’liler duruma  “şaşkınken” CHP içinde ise tepki sesleri yükselmeye başladı.

” CHP’NİN KENDİNİ İNKARIDIR !

İstanbul milletvekili Nur Serter, Cumhuriyet’e yaptığı değerlendirmede CHP’in 90 yıllık ilkelerine, ideolojisine ve tabanının duyarlılıklarına son derece ters bir aday gösterildiğni ifade etti. Serter, “Böyle bir aday, CHP’nin kendini inkârından başka bir anlam taşımaz” dedi. Böyle bir adayı kabul etmelerinin mümkün olmadığını ifade eden Serter, sonucu ne olursa olsun bu adaya karşı muhalefetini sürdüreceğini ifade etti

” BU ADAY BİZE UYMAZ “

Mersin milletvekili Ali Rıza Öztürk de İhsanoğlu’nun “yanlış isim” olduğunu belirterek “Bu aday CHP tabanına uymaz” görüşünü dile getirdi.

” ATATÜRK DÜŞMANI “

Antalya milletvekili Arif Bulut ise ise CHP’nin “Atatürk, rejim, laiklik düşmanı” bir ismi aday göstermesinin kabul edilemez olduğunu belirtirken yine Antalya milletvekili olan Osman Kaptan, “Milletvekillerine yapılan ankette tek bir milletvekili bile bu ismi önermemişti” dedi. Kaptan, muhalefetin çatı adaylığına Baykal’ın yakışacağına dikkat çekti. Cumhurbaşkanlığı’na aday olmak istediğini Kılıçdaroğlu’na daha önce ileten Tunceli milletvekili Kamer Genç ise şimdilik konuşmayacağını bildirdi.

TROLLENDİK

Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara milletvekiliGökhan Günaydın da “Yağmurdan kaçınmak için bu çatının altına girilmez; bu çatı şakır şakır akar” sözleriyle tepki gösterdi. İstanbul milletvekili Melda Onur da yine Twitter üzerinden, “Tamam arkadaşlar, kabul trollendik. Uzlaşı toplantısında talep edilen profile uymuyor” diye yazdı.