Emperyalizmin işgali altındaki Kerkük’te, CIA işbirlikçisi Barzani’nin başkanlığını yaptığı Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi bayrağı resmi binalara asılmaya başlandı. Araplar ve Türkmenler tepkili.

Musul Valisi Necmeddin Kerim, geçen hafta kamu kurumlarında Arapça’nın yanı sıra Kürtçe’nin de resmi yazışma dili olarak kullanılması talimatını vermiş, kurala uymayanlara ise idari ceza uygulanacağını bildirmişti.

Kerim ayrıca il meclisine yazdığı 14 Mart tarihli yazıda da kamu kurumlarına Kürdistan bayrağı asılmasını talep etmişti.

Araplar ve Türkmenler boykot etti

Kerkük İl Meclisi’nde yapılan toplantıda, Kürdistan bayrağının Irak bayrağıyla birlikte resmi kurumlara asılması talebi, Kürt grupların oyuyla kabul edildi.

Türkmenlerin ve Arapların boykot ettiği toplantıya, IKBY Başkanı Mesut Barzani’nin Kürdistan Demokratik Partisi ve Kürdistan Yurtseverler Birliği’nden (KYB) 23 üye ile Arap grubundan bir kişi katıldı.

Kerkük İl Meclisi Başkanı Rebwar Talabani, Arap grubunun gerekçe göstermeden toplantıya katılmadığını bildirdi.

Kabulün ardından Kürt gruplar IKBY bayrağını meclis kürsüsüne çıkararak gövde gösterisi yaptı.

 

‘Ulusal birliğe aykırı’

AA’nın aktardığına göre Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame Nuceyfi, kararı ‘Kerkük’teki ulusal birliğe aykırı bulduklarını’ söylerken, “Kentteki bileşenler arasındaki anlaşma ve dayanışma ruhuyla çelişiyor” dedi.

 

‘Yasal değil’

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşet Salihi, IKBY bayrağının resmi binalara asılmasının yasal olmadığını söyledi.