Almanya’nın en yüksek tirajlı gazetesi Bild, bugünkü sayısında ” Bild, gerçeği Erdoğan’ın yüzüne söylüyor” başlığıyla sert eleştirilerde bulundu.

Gazetenin ilk sayfasını ve ikinci sayfasını tamamen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a eleştiriye ayıran gazetenin  bugünkü sayısı, “Bild, gerçeği Erdoğan’ın yüzüne söylüyor” başlığıyla yayımladı. Alt başlıkta ise, “Demokrat değilsiniz! Ülkenize zarar veriyorsunuz! Burada istenmiyorsunuz!” diye yazdı.

Haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çalkantılı siyasi yaşamı, ailesi ile ilgili durumlar, anayasa değişikliğinde yer alan sakıncalı maddeler, Türkiye AB ilişkilerine Almanların bakışı gibi konular dile getirildi.

İSVİÇRE: “ERDOĞAN’IN DİKTATÖRLÜĞÜNE HAYIR OYU KULLANIN”
İki gün önce İsviçre’nin Blick gazetesi de manşetinde Erdoğan karşıtı bir habere yer vermiş; gazete hem Türkçe hem Almanca olarak Türklere ‘hayır’ oyu vermeleri çağrısında bulunmuştu.“Erdoğan’ın diktatörlüğüne ‘hayır’ oyu kullanın” başlığıyla çıkan haberde, “İsviçre’de yaşayan bütün Türkleri 16 Nisan’da HAYIR oyu kullanmaya davet ediyoruz” ifadesini kullanılmıştı.

HOLLANDA: “SREBRENİTSA İDDİLARI DOĞRU DEĞİL”
Bir toplantıda Erdoğan’ın; “Hollandalıları Srebrenitsa katliamından tanırız” sözlerine atıfta bulunan Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders, “Özellikle Almanya ve Hollanda’ya karşı Erdoğan’ın sözlerine bakarsak kullanılan dilde gerginliğin arttığını gördük. Tabii ki bizim için Nazizm ve Srebrenitsa katliamıyla ilgili söylenenler, ki tamamen yanlış, doğru değil, kabul edilemez” dedi.

Instakitap

TÜRKİYE’YE EN ÇOK DOĞRUDAN YATIRIM YAPAN ÜLKELERDEN BİRİ HOLLANDA’YDI
Ekonomi Bakanlığı’nın  sitesindeki doğrudan yatırım istatistikleri raporuna göre
Türkiye’ye en fazla uluslararası doğrudan yatırım yapan ülkeler; ABD, Japonya, Çin, Hollanda, İrlanda, Almanya, İsviçre, Kanada, Lüksemburg, Belçika, Fransa, İspanya, İtalya, İsveç ve Norveç’tir.

Kaynak: http://www.ekonomi.gov.tr/portal/content/conn/UCM/uuid/dDocName:EK-231834

Dış politika uzmanları, hiçbir hükümetin kendi ülkesine bu kadar çok doğrudan yatırım yapan  bir dış ülke ile ” uzlaşmasız diplomatik kriz çıkarmayacağını” düşünüyor ve yaşanan krizin fayda = fayda ekseninde suni olarak yaratıldığını ve iki ülkenin hükümetinin de bundan faydalandığını belirtiyorlar.