Devlet medya organından çok “yandaş zengin etme” kurumuna dönen TRT için sanayiciden alınan vergi payı kaldırılıp vatandaşın sırtına yüklendi.

Üretim Reform Tasarısı‘nda yer alan TRT katılım payının, yalnızca sanayi siciline kayıtlı olan sanayi işletmelerinden alınmaması kararlaştırıldı.  Oluşan açık ise vatandaşın sırtına yüklendi.

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Üretim Reform Paketi görüşmeleri sırasında TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Paket içerisinde TRT payı kaldırılıyor” denilerek, bu payın vatandaşa yüklenmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Tarhan, “İçtiğimiz sudan, yaktığımız elektriğe, neredeyse aldığımız nefese kadar ödediğimiz TRT payına gidiyor” dedi

 

İŞTE VATANDAŞTAN ALINACAK TRT PAYLARI
Eskiden otomobil içinde bulunan radyo-teyp bedeli üzerinden alınan TRT payı artık otomobilin toplam bedeli üzerinden alınacak.

Cep telefonunda yüzde 6,
Bilgisayar ve tabletlerde yüzde 2,
Kara taşıtlarında binde 4,
Diğer taşıtlarda 10 binde 1, (Uçak, yat vb.)
TV alıcılarında yüzde 10,
Görsel ve işitsel her türlü cihazlarda yüzde 10

 

TRT BU PARALARI NE YAPIYOR?
Türkiye’de 33 milyona yakın elektrik abonesi bulunduğunu ve TRT’nin bu 33 milyon aboneden 2015 yılı Faaliyet Raporu’na göre, 850 milyon TL tahsil ettiğini belirten CHP’li Tarhan, “TRT bu paraları ne yapıyor? Polis Akademisi’nin hazırladığı ‘Terör Amaçlı Kullanılan Kamusal ve Mal ve Hizmetler Raporu ile FETÖ mensuplarının TRT’ye sızıp ilk etapta kendilerinden olmayan yapım şirketlerini saf dışı bıraktıkları, işleri örgütün güdümünde şirketlere vererek yaklaşık 300 milyon liralık vurgun yaptıkları tespit edilmiştir. Bu vurgunlara hep birlikte artık yeter demeliyiz”  diye konuştu.