ABD’nin sömürgeci politiklarına hizmet eden düşünce kuruluşu Middle East Institute Türkiye masası kurucusu-yöneticisi ve The New York Times yazarı Gönül Tol (soyadının anlamı Kürtçe “intikam”), emperyalizme yaranmaya çalışırken yanlışlıkla Washington’un niyetini ifşa etti.

Bu yazı ile sahtekar ABD’nin Türkiye tarafından gerçekleştirilen Fırat Kalkanı Operasyonuna bakışının fotoğrafını çekebilirsiniz.  İşte Gönül Tol’un The New York Times internet portalında yayınlanan  ” Türkiye Işid’e Karşı bir ABD Müttefiki mi? ” başıklı o yazısı.

….

Henüz yeni kanlı bir darbe ve bir çok terörist saldırı atlatmış bir ülkenin  nasıl olup da komşu bir ülkenin içine askeri saldırı başlatabildiğini merak edebilirsiniz? Ama tam da Türkiyenin yaptığı bu.

Çarşamba sabah saatlerinde, Türkiye sınırın ötesine Suriye’ye -Dışişleri bakanlığının militan örgütten temizlemek için yemin ettiği  İslam Devletinin Türkiye sınırındaki son noktası olan Cerablusu ele geçirmek için batı destekli muhalif savaşçılarla ortak yapılan bir harekatta – tanklar ve savaş uçakları gönderdi.

‘TÜRKİYE SURİYE KÜRTLERİNE ODAKLANDI’
Ama görünüşe göre, operasyonla daha çok Türkiyenin Suriyedeki baş düşman olarak gördüğü Suriye Kürtlerinin bölgesel toprak hırslarını kontrol altına alınması hedefleniyor.

‘YPG ABD İÇİN DEĞERLİ BİR MÜTTEFİK’
Türkiye, Suriyeli Kürt milisleri yani, Halkın Koruma birimlerini veya YPG’yi onlarca yıldır Türkiye ile savaşta olan yasadışı militan Kürt işçi partisinin bir uzantısı olarak görüyor. iki grubun arasında yakın ilişkilerin olduğu bir gerçek. Ama son yılllarda YPG’nin Washington’un sahada islam devleti ile savaşan en etkili müttefiği olduğu da bir gerçek.

‘TÜRKİYE, KÜRT DEVLETİ KURULMASINDAN ENDİŞELİ’
Türkiye, Amerikan hava koruması destekli Kürtlerin islam devleti ile olan savaşlarında; batıya doğru yayılan, Irak’tan Akdenize uzanan Türk sınırı boyunca bir koridor kurmalarından endişeli.  Bölge üzerindeki kontrol Türkiyede Kürtler arasında ayırlıkçı ihtirasların alevlendirebilir. Bu yüzden Türk hükümeti, Birleşik Devletleri YPG ile olan işbirliğini sonlanrması için bastırıyor. Ankara sınır şehrini almak için Türkiyenin öncülük ettiği bir operasyonun Kürt güçleri tarafından yapılacak bir saldırıyı engelleyeceğine karar verdi.

‘GÜLEN’iN İADESİ YERİNE SURİYE’DE OPERASYON İZNİ’
Ortaklaşa Suriye harekatı ve Amerika’nın Kürtlerin nehrin kendi taraflarında kalmaları konusundaki güvencesi, Türkiye’nin geçen ay gerçekleşen başarısız darbeyi planlamakla suçladığı Pensilvanya merkezli din adamı Fethullah Gülen’in iadesi konusunki talepleri hakkındaki gerginliği yumuşatabilir. Fakat bu öngörü gerçekleşmeyedebilir.  Kürtleri terk etmek ve Türkiyenin Suriye’ye müdahalesini desteklemek Amerikanın İslam devletine karşı olan savaşını daha da karmaşıklaştırabilir.

Türkiyenin Suriye’ye harekatı büyük bir görev sapması riski taşıyor. YPG fıratın doğusuna çekilmeyi aksatırsa  Türkiye geri çekilecek gibi görünmüyor. Eğer kürtler geri adım atmazsa Washington’un iki kritik müttefiği arasında ciddi bir çatışma gerçekten mümkün.

‘TÜRK ORDUSU BU İŞİ BECEREMEYEBİLİR’
Kürt milisler sahada Washington’un en iyi kozu. Geçmiş performanslarına bakılırsa batı destekli Suriyeli muhallif savaşçılar Türk sınırı boyunca ele geçirdikleri toprakları elde tutabilecek gibi görünmüyorlar. Başarısız darbe sonrası azalmış kapasitesiyle Türk ordusu da bu işi beceremeyebilir. İsyanın hemen sonrasında Türk hükümeti binlerce askeri personeli tasfiye ederek orduyu daha güçsüz ve daha bölünmüş bıraktı.

Birleşik devletler şimdi bi kısır döngü ile karşı karşıya: bir tarafta , islam devletine karşı haraketta önemli bir rabıta olan, Türkiye’nin İncirlik hava üssüne devamlı kullanıma ihtiyacı var.  Ayrıca ABD’nin, Türkiye’nin mücahit savaşçıların ülke içinden geçerek Suriye’ye giriş çıkışlarını durdurmasına ihtiyacı var. Öte yandan ABD’nin, Suriye Kürtlerinin İslam devleti kuvvetleriyle savaşmaya devam etmesine ihtiyacı var.

‘TÜRKİYE’DE SONA EREN ÇÖZÜM SÜRECİ YENİDEN BAŞLAMALI’
Bu ikilemden çıkması için Washington Türk hükümetini kendi Kürtleriyle olan, geçen yaz çöken barış görüşmelerine geri dönesi için zorlamalı. Son darbe girişimi anlaşmazlığın iki tarafına da gerginlik stratejisini yeniden düşünmelerine neden olmadı. Hükümet kürt taraftarı partiyi darbe sonrası ulusal birlik çabalarından hariç tuttu ve Türk orudusu ve Kürt milisler ülkenin güney doğusunda  çatışmaya devam ediyorlar. Eğer Türkiye kendi kürt problemine barışçıl bir çözümü aksatırsa,  Suriye’deki Kürtleri varoluşsal bir tehdit olarak görmeye devam edecek ve ABDnin islam develtine karşı çabalarını baltalayarak Ypg’ye saldırmayı sürdürecek.

‘ASKERİ DESTEK KARIŞILIĞI ÇÖZÜM SÜRECİ BAŞLATILABİLİR’
Türkiye’yi Kürtlerle müzakere masasına zorlamak için Birleşik Devletlerin  Türkiye’ye birşeyler sunması gerekiyor. Türkiye’nin bir numaralı talebi Bay Gülenin derhal iade edilmesi. Bunu yapmak zor olacak. İade için uzun bir yasal ve teknik süreç gerekiyor.

Ama Birleşik Devletler bunun yerine Türkiye’ye daha yakın askeri bir partnerlik teklifi sunabilir. Ankara uzun zamandır ABD’den silahlı Predator dronlarını satın almak istiyor, buna kongrede karşı çıkılmıştı. Türk hükümeti ayrıca Washington ile savunma teknolojisi konusunda ortak işbirliği arıyor. Bu konularda Türkiye ile birlikte çalışarak ABD Türkiye’nin güvenlik endişlelerinden bazılarını hafiftelebilir ve Türkiyeye güvenliği konusunda sadık olduğunu gösterebilir.

Bu Washington’a Ankara’nın Kürt probleminin çözümü konusunda adım atması için bir manivela sağlayabilir. Bu  Türkiye- Birleşmiş Devletler ilişkilerinde büyük bir rahatsızlığı ortadan kaldırabilir ve iki tarafında en büyük soruna odaklaşamasını sağlayabiilir: İslam devletiyle savaşmak.

Çeviri:  ‎©E