Ankara saldırısının gerçekleştiği 17 Şubat, aynı zamanda ABD’ ile PKK’nın işbirliğini dile getirdikten sonra uçağının düşmesi sonucu şehit olan Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis’in de ölüm yıldönümü.

 

Eşref Bitlis, Kuzey Irak’ta konuşlanmış durumda bulunan Çekiç Güç Kuvvetlerinin Türkiye’den ayrılması gerektiğini ve ABD’nin Kuzey Irak’ta oluşturmaya çalıştığı Kürt Devleti’nin Türkiye’nin zararına olduğunu söylüyordu. Bu nedenle Amerika Birleşik Devletleri büyükelçiliği tarafından birkaç defa hükümete şikayet edildiği iddia edildi. 17 Aralık 1992 tarihinde Çekiç Güç’e bağlı Amerikan savaş uçakları, kendilerine bildirildiği halde Irak’ın Selahaddin kentine gitmekte olan Bitlis’in helikopterine taciz uçuşu yaptı ve helikopteri inişe zorladı. Komutanlığı döneminde JİTEM’in kurularak yargısız infazların yapılmasına ve itirafçılarla birlikte silah ve uyuşturucu kaçakçılığı yapılmasına karşı çıktığı da basına yansıdı.

7 Şubat 1993 tarihinde “İncirlik Üssü’nden kalkan ABD uçaklarının, PKK’ya yardım dağıttığı” açıklamasını yaptıktan sonra 17 Şubat 1993 tarihinde içinde bulunduğu Beechcraft B200 King Air tipi uçağın henüz aydınlanamayan nedenlerle düşmesi sonucu hayatını kaybetti. Daha sonra ekibi içinde yer alan Rıdvan Özden ve Bahtiyar Aydın gibi bazı yüksek rütbeli askerler de görevi başında vefat etti.

 

 

ANKARA SALDIRISI KANLI BİR ABD MESAJI MI?

Erdoğan 17 Şubat Mülki Amirler Toplantısında, kendisinden beklemediğimiz şekilde, ABD’ye gelmiş geçmiş en ağır eleştiriyi yapmış, ABD’nin IŞİD ile mücadeleyi Suriye’yi sömürmek için bahane olarak kullandığını söylemiş ve Pkk eşdeşi Pyd’ye destek olmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirmişti.  Bu konuşmanın akşamında kanlı saldırı yaşandı. Ayrıca yine benzer bir konuşmayı yapan, Pkk ve Abd işbirliğini ifşa eden Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis’de aynı tarihte emperyalist güçlerin uçağını düşürmesi sonucunda şehit edilmişti.

 

İLGİLİ HABERLER;

ERDOĞAN’DAN ABD’YE TARİHİ ÇIKIŞ !